Szlobodan Milosevics |
Mint ismeretes, a jugoszláv kormány vasárnap rendeletet hozott a Hágai Nemzetközi Bírósággal való együttműködésről, ami lehetővé tette volna az exállamfő kiadatását. A rendeletet azonnal megtámadták Milosevics ügyvédjei. Szerintük az érvénytelen, mert a jugoszláv kormány montenegrói tagjai nem szavaztak róla, és az érvényes jugoszláv törvények egyébként sem teszik lehetővé, hogy valakit kiadjanak egy külföldi törvényszéknek.
Ülést tart a szerb kormány
A szerb kormány csütörtök délután ülést tart, de Zoran Djindjics miniszterelnök már jelezte: amennyiben alkotmányellenesnek minősítik a szövetségi rendeletet, Belgrád a Nemzetközi Törvényszék alapszabálya vagy a törvényszéket létrehozó BT-határozat alapján működik majd együtt Hágával, ami a "gyakorlatban éppen Milosevics hágai átadását" fogja jelenteni.
Mennyit ér Milosevics?
Milosevics - és másik 14 háborús bűnökkel vádolt személy - kiadatása azért érdeke Belgrádnak, mert az Egyesült Államok korábban kijelentette, hogy Jugoszlávia addig nem számíthat újabb anyagi támogatásra, illetve óriási adósságának átütemezésére, amíg együtt nem működik a hágai törvényszékkel. Pénteken Brüsszelben rendeznek meg egy adományozó konferenciát, amelytől Belgrád 1,25 milliárd dollárt vár.
A Világbank becslése szerint a következő három-négy év során 3,9 milliárd dollárra lesz szükség a jugoszláv gazdaság talpra állításához.