További Külföld cikkek
- Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le a kolumbiai hatóságok
- Börtöntáborba küldték azokat az észak-koreai szökevényeket, akik kapcsolatba kerültek a kereszténységgel
- Szijjártó Péter: Végre egy jó hírt is kapott a globális békepárti többség
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
Black tagja annak a több mint kétszáz ügyvédből és értelmiségiből álló, Nemzetközi Bizottság Szlobodan Milosevics védelmére nevű szervezetnek, amely úgy véli: az exelnök politikai fogoly. A bizottsághoz tartozik az a Ramsey Clark is, aki - miután Richard Nixon alatt amerikai igazságügyi miniszterként szolgált - a kilencvenes években azzal hívta fel magára rendszeresen a figyelmet, hogy az amerikai külpolitika afrikai, közel-keleti és balkáni "kalandozásait" kritizálta igen hevesen.
|
Milosevics felelősségre vonása csak a kezdet?
Közben úgy tűnik, hogy Szlobodan Milosevics bíróság elé állítása lendületet adott a háborús bűnösök felelősségre vonásának szerte a világon. Kambodzsában folynak az előkészületek egy ottani ENSZ-bíróság felállítására, amely a hírhedt vörös khmer-vezetők bűneit vizsgálná. A vörös khmerek a hetvenes években a maoizmus szélsőséges változatát vezették be az indokínai országban, és több mint egymillió embert öltek meg uralmuk 1979-es elvesztéséig.
Az ENSZ egy indonéz törvényszék felállítását is javasolta, amely az 1999-es kelet-timori vérengzések felelőseit kutatná fel. A volt indonéz tartományban Dzsakartához hű milicisták és katonatisztek százakat öltek meg és üldöztek el otthonaikból, amikor a tartomány népszavazáson a függetlenség mellett döntött.
Egy meg nem nevezett ázsiai diplomata azt mondta az Interpress hírügynökségnek, hogy ez csak a kezdet: "Sok olyan rendszer van Ázsiában, amit el lehetne ítélni". Például a mianmari (régi nevén Burma), vagy ma már bukott rendszerek, mint például az indonéz Suharto-rezsim.
Egyes kommentátorok szerint az Egyesült Államok délkelet-ázsiai szerepvállalását is vizsgálni kellene, különös tekintettel az észak-vietnámi szőnyegbombázásokra. Felmerülhet Henry A. Kissinger akkori nemzetbiztonsági tanácsadó, majd külügyminiszter felelőssége is - vetette fel a oneworld.org nevű figyelőben néhány napja egy emberjogi szakértő. Diplomaták ugyanakkor elismerik, hogy számos esetben nem a jogi, hanem a politikai nehézségek akadályoznák meg a bűnösök megtalálását.