Bódélakók Clintonné harmadik legnagyobb támogatói
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Hillary Clinton kiemelkedően teljesít a kampánypénzgyűjtésben, legnagyobb riválisával, Barack Obamával versengve sorra döntik meg a rekordokat. Támogatói között több magánszemély is megtalálható, legbőkezűbben az ingatlanbizniszben érdekelt Tsakopoulos család és a kockázati befektetésekkel foglalkozó Neidich család támogatta.
Honnan lehet pénzük erre?
A harmadik legnagyobb támogatást nyújtó család mégis érdekesebbnek tűnik a fent említett milliomosoknál. A kaliforniai főváros, Sacramento parknegyedében lakó Tsakoppouloszékkal és a New York-i East River parján lakó Neidichékkel szemben Pawék a San Franciscó-i reptér légifolyosója alatt, egy szerény bungalóban élnek, írja a Wall Street Journal.
A képek forrása a Google Maps
A 64 éves William Paw és családja két év alatt 45 000 dollárt adományozott Hillary Clinton kampányalapjának, demokrata jelölteket pedig összesen 200 000-rel támogattak. A Wall Street szerint ez azért furcsa, mert a családfő postásként évi 49 000 dollárt keres, neje pedig háztartásbeliként egy kis ajándékboltot vezet.
Igaz, gyerekeik is támogatták a demokraták kampányait. De még az se feltétlenül magyarázza a család bőkezüségét, hogy az öt gyerek közül az egyik egy befektetési alapnál dolgozik, hiszen egy másik meg egy helyi gimnázium lógósaira vadászik főállásban.
Nem beszélnek
A Wall Street Journal megpróbált utána járni, mi lehet a Daly City-ben álló, 128 négyzetméteres, zöld bódé titka, de Pawék sem a személyes megkereséskor, sem telefonon nem nyilatkoztak.
Pedig a WSJ érdekes kérdést kívánt nekik feltenni. Az újságírók arra lettek volna kiváncsiak, hogy Pawéknak van-e közük a hozzájuk hasonlóan kínai Norman Hsuhoz. A ruházati cégekben érdekelt Hsu ugyanis Clintonné legnagyobb kampánytámogatója, legutóbb egy egymillió dollárt hozó pénzgyűjtőestet szervezett a demokrata elnökjelöltnek.
A WSJ gyanúját az keltette fel, hogy Pawék mindig nagyjából Hsuval egyidőben adtak támogatást a demokratáknak. Ráadásul Hsu egy időben ismeretlen okból Pawék címére volt bejelentve.
Kétszer ad, ki gyorsan ad
A WSJ bizonyítékok híján nem mondja ki, de sejteti, hogy szerintük Pawék nevében valójában Hsu küld pénzt Clintonnénak. A 2002-ben szigorított kampányfinanszírozási szabályok szerint egy magánszemély ugyanis legfeljebb 4600 dollárt adhatnak egy jelöltnek egy kampányidőszakban.
Bár a vádat Hsu jogi képviselője hevesen tagadta - mint írta "ha Mr. Hsut Smithnek vagy Jonesnak hívnák, akkor ez nem is lenne sztori" -, a WSJ által megkeresett kampányfinanszírozási szakértő, a Szövetségi Választási Bizottság korábbi kampánypénzellenőrje, Kent Cooper szerint a támogatások ilyen egybeesései legalábbis gyanút keltőek. Mint mondta, ő vizsgálatot kezdene annak kiderítésére, hogy Hsu visszafizette-e Pawéknak a befizetett támogatásokat - azaz, megsértve a törvényeket, ő támogatta-e Clintonnét Pawék nevében.
Clintonné kampánystábja csak annyit közölt, hogy Hsu régi támogatójuk, akivel szemben sosem merült fel a törvénysértés gyanúja, írja a WSJ.