Visszafordíthatatlan lépés
"Mit fogunk tenni tíz év múlva, ha amerikai életek kerülnek veszélybe azért, mert egy ellenség kiegyenlíti a Globális Helyzetmeghatározási Rendszer (GPS) biztosította előnyünket", áll a dokumentumban. Az EU Galileo programja a tervek szerint 2008-ban áll működésbe. A program résztvevői között már most is ott van Oroszország, Izrael és Kína is.
Az EU és az amerikaiak képviselői a Business értesülései szerint már régóta vitában állnak a program miatt. Az uniós országok a jelentések szerint visszautasították, hogy háborús helyzetben felfüggesszék, vagy megzavarják műholdjaik működését. Egy a tárgyalásokon résztvevő uniós diplomata szerint az amerikaiak "nyugodt választ adtak".
Az előnyüket féltik
"Világossá tették, hogy végső esetben akár visszafordíthatatlan lépéseket is tennének", idézte a lap a neve elhallgatását kérő diplomatát.
Az amerikaiak a kezdetben csak fölöslegesnek bélyegezték az amerikai GPS kereskedelmi vetélytársának tekintett rendszert. (A helyzetmeghatározási piac 2003-ban megduplázódott az előző évhez képest, húszmilliárd dolláros forgalmat produkált.) Mostanra azonban kiderült, hogy a washingtoni vezetés leginkább a rendszer katonai felhasználásától tart, mivel az megszüntethetné az amerikaiak eddigi előnyét a helyzetmeghatározásban.
A pontos helyzetmeghatározással sokkal pontosabb támadásokat inttézhetnének az amerikaiak ellen ellenségeik, vélik a washingtoni tisztviselők.