További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Ember- és munkajogi visszaélések a Nike beszállítójánál
A szóban forgó mexikói gyár dolgozóit a Global Exchange szerint azért bántalmazta a rendőrség, mert több társuk kirúgása miatt sztrájkba kezdtek. A kirúgott munkásoknak pedig azért kellett távozniuk, mert sztrájkra szólítottak fel a rossz kantintermékek és az alacsony bérek miatt (30 dollár egy 45 órás munkahétért; kb. 8600 forint).
A munkajogi szervezetnek írt, honlapjukon nyilvánosságra hozott levelében a Nike alelnöke közölte, hogy nem vásároltak a gyártól tavaly december óta, és nem ellenezné, ha a szervezet megfigyelőket küldene a helyszínre. Aláhúzta, hogy a munkások nagy része már feladta a sztrájkot.
|
A WRC előzetes, január 25-ei jelentése azonban megerősítette a Global Exchange vádjait: a megfigyelők szerint a beszállító több, gyermekmunkára, fizikai és szóbeli bántalmazásra és a szabad gyülekezés jogára vonatkozó mexikói és nemzetközi törvényt is megsértett. A szervezet hamarosan nyilvánosságra hozza jelentése végleges verzióját. A WRC felszólította a beszállítót, hogy engedélyezze nemzetközi megfigyelők jelenlétét a gyárban. A Nike-nak és a Reeboknak is eljuttatott közlemény szerint nem jó megoldás, ha a sportruházati cégek megszüntetik kapcsolatukat a beszállítóval. A helyes lépés a WRC szerint az volna, ha a cégek nyomást gyakorolnának azoknak a gyáraknak a vezetőségére, ahol hasonló esetek előfordulnak.
A Nike további vizsgálatot akar
A sportruházati cég ugyanaznapi közleményében kijelentette, hogy további vizsgálatokat tart szükségesnek. A Nike nem tartja objektívnak a WRC-t, sem előzetes jelentését, de hozzáteszi, hogy ezt a szervezet is szívesen látja abban a megfigyelőcsoportban, amelyben a gyár vezetősége mellett a Reebok képviselői és a Fair Labour Association nevű munkajogi szervezet is jelen lenne. Ez a csoport végezné a további vizsgálatokat. A cég közleményében elkötelezte magát az ember- és munkajogi rendelkezések tiszteletben tartása mellett. Az ügyet egyébként láthatóan komolyan veszi a transznacionális óriás: honlapja első oldalán, külön szürke keretben foglalkozik vele.