További Külföld cikkek
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
Bosszút sejt
Plame a Bush-kormány iraki dossziéjának tartalmát bíráló Joseph Wilson felesége. Wilson - aki diplomata karrierjét Clinton elnöksége alatt kezdte és egyes források szerint demokrata kötődésű - a titkosszolgálati dosszié Irak nigeri uránbeszerzéséről szóló részének hitelességét vizsgálta. Bár a vádak teljesen hamisnak bizonyultak (a bizonyító erejűnek tartott levél alá Niger tíz évvel korábban lemondott külügyminiszterének nevét hamisították), az állítás mégis bekerült Bush Irakot vádló évértékelő beszédébe.
Wilson ekkor a sajtóhoz fordult. Most azzal vádolja a kormányzatot, hogy egy felső vezető - véleménye szerint Karl Rove, az elnök politikai főtanácsadója - szivárogtatta ki feleségéről a bizalmas információt.
A Fehér Ház együttműködik
A Fehér Ház most ígéretet tett az eset kivizsgálására, bár azt nem az elnöki hivatal, hanem az igazságügyi minisztérium végzi. A Fehér Ház, közleménye szerint, "mindenben együttműködik" - írja az AP.
Az elnöki stáb kedd reggel értesült a nyomozásról. Alberto Gonzalez, az elnöki hivatal munkatársainak vezetője hétfőn este kapott értesítést a vizsgálat kezdetéről. A munkatársakat felkérték minden, az esettel összefüggésbe hozható irat megőrzésére - jelentette az AP.
Nem utasításra tette
A kiszivárogtatással kapcsolatban megszólalt a Plame nevét publikáló Robert Novak is. A neokonzervatív sztárpublicista
Önmaga védelmére annyit még felhozott, hogy értesüléseit a CIA-val is megerősíttette. A hírszerzők nem tagadták az állítást, csak annyit kértek, hogy ha lehet, ne nevezze meg Plame-t, "de nem jelezték, hogy ez veszélybe sodorná". Bizalmas hírszerző forrásai szerint egyébként Plame nem ügynök, csak egyszerű elemző. "Nem felelt titkos akciókban részt vevő fedett ügynökökért" - mondta, érzékeltetve, hogy megnevezése nem jelenthet nemzetbiztonsági kockázatot.
A CIA évente átlag ötven alkalommal tesz feljelentést az igazságügyi minisztériumnál ügynökei nevének kiszivárogtatása miatt. Az esetek nagy részét már az előzetes vizsgálat során bűncselekmény hiányában elvetik. A titkosügynök lebuktatása Amerikában bűncselekmény, elkövetője legkevesebb öt év börtönnel sújtható.