További Külföld cikkek
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
Barack Obama keddi győzelmi beszédéből már világosan kitűnt: készen áll arra, hogy megszervezze a stábját a beiktatásig hátralévő időszakban. Még a választás megnyerése előtt, a háttérben maga köré gyűjtötte azokat az embereket, akiknek a munkájára számít a január 20-i beiktatásig hátralévő időszakban, majd későbbi elnöki működése alatt is.
Jól is tette, mivel elemzők szerint a választási győzelem és a beiktatás közötti 10 hét vajmi kevés egy olyan gárda összehozására, ami képes elvezetni az országot. Márpedig Bill Clinton esetében ez történt, ő ugyanis akkor heteket várt vele, hogy feltöltse a kabineti pozíciókat, és csak öt nappal az elnöki esküje letétele előtt hozta nyilvánosságra a neveket.
Obama szerdán semmilyen nyilvános eseményen nem vesz részt, legfőbb vágya, hogy mielőbb Hawaii-ra utazhasson, hétfőn elhunyt nagymamája temetésére. Az azonban a lehető legkorábbi tervei között szerepel, hogy megnevezze a Fehér Házban dolgozó majdani embereit. Az előzetes becslések szerinti 2-3 ezer fő között szerepel (nem hivatalosan) többek között Rahm Emanuel, aki még 2002-ben került be a Fehér Házba, és jelenleg ő a negyedik legmagasabb rangú képviselő a demokrata vezetésen belül. Esélyes még Bill Clinton egyik korábbi első embere, John Podesta, de felmerült Valerie Jarrett és Peter Rouse neve is. A kinevezni kívánt emberek többsége dolgozott Obama kampányában, és számosan közülük párton kívüliek, írja a BBC. Bővebben Obama embereiről itt olvashat.
Obama számára úgy tűnik az a legfontosabb, hogy a gazdasági csapatában dolgozó embereket összeszedje, minél előbb szeretné ugyanis kidolgozni a pénzügyi válság megoldását nyújtó stratégiát. Elemzők szerint Obama programjában jelenleg a gazdaság élvezi az elsőbbséget, minden más terület csak ez után következik. A gazdasági csapat kinevezése mellett a másik sürgető kérdés a nemzeti védelmi csapat megszervezése, hisz az ország jelenleg is háborúban áll Irakkal és Afganisztánnal.
Elemzők véleménye szerint minden idők legjobb átmeneti tervét hozta össze Obama. Fontosnak tartják azonban, hogy kezet nyújtson a republikánusoknak a kabinetben, és hogy megtartsa Robert Gatest, mint védelmi minisztert.
November 15-én gazdasági csúcstalálkozót tartanak a Fehér Házban. Elemezők szerint Obamának most a választók, a politikusok és az érdekcsoportok felé kellene fordulnia a választási kampányban tett ígéreteivel kapcsolatban, és nemcsak jelképesen köszönetet mondania a rengeteg szavazatért.