További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Az Obama-adminisztráció felállásával véget érhetnek a harcok a Gázai övezetben, mondta John Shattuck, a Clinton-kormányzat egykori külügyi szakállamtitkára csütörtökön Budapesten.
Az elnökcsere miatt jelenleg hatalmi űr van az amerikai vezetésben, a Bush-adminisztráció nem hajlandó további lépésekre, az Obama-adminisztráció pedig még nem lépett hivatalba. Ebben a szakadékban tört ki a háború Gázában, éppen ezért a harcok véget érhetnek az új adminisztráció felállásakor, vélekedett John Shattuck.
A kérdés megoldását segítheti, hogy Obama-adminisztráció hivatalba lépése után amerikai különmegbízott foglalkozik majd a közel-keleti helyzettel, és közvetlenül a külügyminiszternek jelent, mondta a szakember.
A háború hozhat békét
Az egykori diplomata szerint nagyon nehéz megjósolni, hogy megszülethet-e a közel-keleti béke még ebben az évben. Ugyanakkor néha a legborzalmasabb erőszak vezethet el a béke megteremtéséhez, hiszen az emberek megtapasztalják, hogy milyen katasztrófa történhet egy elhúzódó fegyveres konfliktusban, tette hozzá.
John Shattuck szerint a közel-keleti helyzetet az rendezheti megnyugtatóan, ha Izrael mellett létrejön a palesztin állam, a két ország békés együttélését pedig valószínűleg nemzetközi felügyelet mellett lehet majd garantálni. Az új szerződés megalkotásakor a korábbi közel-keleti békemegállapodásokból is lehet tanulni, de meg kell vizsgálni, hogy melyik lehet ezek közül valóban alkalmas a helyzet rendezésére.
John Shattuck augusztusban lép hivatalba a Közép-európai Egyetem elnök-rektoraként. A diplomata a Clinton-adminisztráció idején az emberi jogokért felelős szakállamtitkár volt az Egyesült Államokban. Szerepet vállalt egyebek mellett a daytoni békeszerződés tárgyalásain és a nemzetközi büntetőtörvényszék létrehozásánál.
Közeledés a tűzszünethez
Egyiptom Franciaország közreműködésével tűzszüneti javaslatot fogalmazott meg, ami első lépésben 10 napra szüntetné be a harcokat a Gázai övezetben. A Hamász több napig tartó tárgyalások után szerda este jelentette be, hogy elfogadja a javaslat alapvetéseit, számolt be a Jerusalem Post.
A Hamász libanoni szervezete úgy reagált, nem változott meg a tűzszünetről kialakított álláspontjuk, Osszama Hamdan szerint az alapvetések elfogadása ellenére számos pontban nem fognak tudni egyezségre jutni egyiptomi tárgyalópartnereikkel.
Az egyiptomi külügyminiszter azt mondta, az iszlamista szervezet a javaslat első lépésére reagált pozitívan, a hosszú távú tűzszünetről egyelőre nem született megállapodás. Kérdéses maradt a tűzszünet izraeli csapatkivonásról szóló része, illetve a Gázai övezet másfél éve tartó blokádja feloldásának körülményei.
A felek még keménykednek
Izrael képviseletében csütörtökön Amosz Gilad, Ehud Barak izraeli védelmi miniszter tanácsadója utazott Kairóba, hogy akárcsak a Hamász, az egyiptomi hírszerzés vezetőjével tárgyaljon a tűzszüneti javaslatról. Az izraeli miniszterelnöki hivatal a tárgyalások előtt azt közölte, hogy nem fogadnak el egy olyan átmeneti megoldást, ami egy 10 napos tűzszünet elfogadásával lehetőséget teremt a Hamásznak az újrafegyverkezésre.
A Hamász tárgyalódelegációja szerda este Damaszkuszba utazott, hogy a szervezet vezetőinek beszámoljanak a kairói tárgyalások részleteiről. Szíria mellett a Hamász másik támogatója, Irán korábban megpróbált nyomást gyakorolni a szervezetre, hogy ne fogadják el a tűzszüneti javaslatot.
A javaslat egyik része, hogy a Gázai övezet és Egyiptom 14 kilométeres határára nemzetközi erőket vezényelnének, hogy így vessenek véget a határ alatt húzódó alagutakon folyó fegyvercsempészetnek. Már több ország jelezte, hogy valamilyen módon részt venne a békefenntartó munkában, egyes hírek szerint Törökország vállalhatja az irányító szerepet.