További Külföld cikkek
- Ön felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
- Évek óta nem látott hadműveletet indítottak lázadók Szíriában
- Zelenszkij tanácsadója: Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus
- Legalább 27 halálos áldozatot követelt a pusztító időjárás Indonéziában
- Az elmúlt évszázad legsúlyosabb havazása csapott le Dél-Korea fővárosára
Szergejev európai rakétavédelmi rendszer kiépítését javasolta Robertsonnak. |
Szergejev európai rakétavédelmi rendszer kiépítését javasolta Robertsonnak. Moszkva szerint a tervezett rakétaelhárító rendszer nem stratégiai jellegű, így nem sértené az eddig megkötött nemzetközi fegyverzetkorlátozási szerződéseket. A javaslat részletei nem ismertek, de már Németország és Franciaország is jelezte, hogy szívesen tanulmányozná az indítványt.
|
Ezzel szemben nyugati szakértők szerint Oroszországnak nem lenne pénze a javasolt pajzs kiépítésére, és elképzelhető, hogy Moszkva a indítvánnyal csak a szervezetet próbálja megosztani. Közismert ugyanis ellenkezése az amerikai rakétavédelmi tervvel kapcsolatban, és a kérdést illetően Európai is bizonytalan. Britannia támogatja a tervet, a kontinentális államok viszont elvetik azt, félve, hogy fegyverkezési versenyhez vezethet.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a főtitkárt fogadva kezdeményezte, hogy az EU országai is vegyenek részt a nukleáris rakéták indításáról folytatott információcsere érdekében létrehozott orosz-amerikai központ tevékenységében. Putyin reményét fejezte ki, hogy a NATO szakértői minél előbb tanulmányozzák majd a nem hadászati rakétavédelmi rendszer Európában való létrehozására tett moszkvai javaslatot, és a tanulmányozásba bevonják az Európai Unió országait is.
Washington együttműködne Oroszországgal
George Bush amerikai elnök együttműködést ajánl Moszkvának a rakétaelhárító rendszerek fejlesztése terén - közölte az MTI jelentése szerint Curt Weldon, a hétfőn Moszkvába érkezett amerikai kongresszusi küldöttség vezetője. Mint az amerikai törvényhozó közölte, a javaslat értelmében a két ország együttműködhetne a rakétaelhárító rendszerek fejlesztésében, orosz üzemek megrendelésekhez juthatnának, és közös tudományos fejlesztések indulhatnának. Az üzenet szerint Washington kész a tárgyalásokra Moszkvával egy Európára is kiterjedő kollektív rakétavédelmi rendszer létrehozásáról.
Putyin elnök tavaly már felajánlotta Washingtonnak, hogy az NMD kiépítése helyett telepítsenek közös, kisebb taktikai rakétákat alkalmazó, nem stratégiai védelmi rendszert. Az amerikai kormány azonban az NMD-kísérletek folytatása mellett döntött.