További Külföld cikkek
-
Hollandia királya kiadta a parancsot: állig fel kell fegyverkezni
- Politico: Mérföldkőnek számító uniós szabályozást játszhat ki Magyarország a Pride miatt
- Tovább dagad a Signal-botrány, megkerülte a Pentagon biztonsági rendszerét az amerikai védelmi miniszter
- Összejöhet az újabb Trump–Orbán-találkozó, megkezdődtek az előkészületek
- Atomháború szélére sodródott két nukleáris hatalom egy turistamészárlás miatt
![]() |
Arafat és Putyin Oroszország támogatja a palesztin nép államalapítási törekvéseit |
Arafat vegyes fogadtatásban részesült
A palesztin vezető nem vesztegette az időt az amerikai elnök pihenőhelyén folytatott tárgyalások kudarca után. Arafatnak ez a tizenhatodik állomása (bár Kairóban háromszor is járt) azon a diplomáciai körúton, amelynek célja a külföld támogatásának megszerzése a palesztin állam szeptember 13-án tervezett kikiáltásához, illetve Jeruzsálem majdani palesztin fővárosnak való elismeréséhez. Slomo Ben-Ami, izraeli külügyminiszter korábban hevesen kritizálta Arafat körútját és azzal vádolta a palesztin politikust, hogy félretájékoztatja a világ vezetőit.
|

Egyiptom és Szaúd-Arábia támogatása a legfontosabb
Arafat két legfontosabb támogatója továbbra is Egyiptom és Szaúd-Arábia. Egyiptom a térség katonailag és gazdaságilag is egyik legerősebb állama, és mint Izrael szomszédja és a zsidó államot legelőször elismerő arab ország, továbbra is fontos szerepet játszik az arab-izraeli békefolyamatban. Szaúd-Arábia az arab világ vezető állama, az iszlám két legszentebb helyének őrzője.
Mindkét ország a palesztinokhoz hasonló, egyértelmű álláspontot foglal el Kelet-Jeruzsálem ügyében, a városrészt teljes egészében arab fennhatóság alatt szeretnék látni. Elemzők szerint Rijád és Kairó keményvonalassága komoly szerepet játszott abban, hogy Arafat elutasította Barak izraeli miniszterelnök kompromisszumos ajánlatát Camp Davidben, ami korlátozott szuverenitást adott volna a palesztinoknak Kelet-Jeruzsálem egyes részei felett.
Hajlana az arab világ a kompromisszumra?
![]() |
|
Fahmi Howeidi, egyiptomi kommentátor szerint Jeruzsálem kérdését össze kellene kötni a palesztin menekültek ügyével. ,,Az emberek fontosabbak, mint egy hely, még ha az a hely a Haram al-Sarif is. Isten majd megvédi templomait." - írta Howeidi a kairói Al Ahram című napilapban a jeruzsálemi Óváros szent helyére utalva, ahol az iszlám harmadik legfontosabb mecsete áll, és ahonnan a hagyomány szerint Mohammed próféta a mennybe emelkedett. Több arab tisztviselő szerint megegyezésre lehetne jutni, ha Izrael elismerné, legalább elvben, a több mint hárommillió palesztin menekült hazatérési jogát. A palesztinok nagy része 1948-ban menekült el a mai Izrael területéről, amikor a zsidó állam megalakult.