'Csak nácinak ne nevezzétek'
További Külföld cikkek
-
Emelkedett az iráni kikötői robbanás áldozatainak száma
- Donald Trump nem tágít, minden áron betiltaná a transzneműek katonai szolgálatát
- Erdő Péter először beszélt Ferenc pápáról a temetés után, Rómában misézett a bíboros
- Meg akarták ölni a korábbi magyar miniszterelnököt, nem fordulhat elő, hogy a testőr elugrik a lövés elől
- Nyolcadszorra sem sikerült házelnököt választani Koszovóban
Alaposan megosztotta a világ katolikusait XVI. Benedek. Joseph Ratzinger megválasztása után hihetetlen mennyiségű kommentár jelent meg a világhálón teológusok, elemzők és laikus hívők tollából egyaránt. Az örvendező konzervatívok és a letargikus liberálisok szinte csak egy dologban értenek egyet: az egyház komoly szakadás előtt áll.
Csak a tér fele ünnepelt
A megosztottság már a Habemus papam elhangzása után érezhető volt a téren. Joseph Ratzinger nevének kiejtésekor a Szent Péter téren összegyült több tízezer hívő egy része ujjongásban és tapsban tört ki, a New York Times beszámolója szerint azonban legalább ugyanennyien csendben hallgattak. Egy kisebb csoport némán elhagyta a teret az új pápa köszöntőbeszéde alatt.
"Boldog vagyok, mert tiszteltem az előző pápa ideáljait és elképzeléseit. Úgy gondolom, hogy az új a régi szellemében folytatja majd" - idézi az egyik örvendezőt, Alberto Napoleonét a Times. "Nagyon csalódott vagyok. Egy sokkal nyitottabb pápa megválasztásában bíztam" - hozott fel ellenérveket a gyakorló katolikus Paolo Tasselli, aki abban is bízott, hogy a XXI. század egyháza több jogot ad majd a nőknek, és nagyobb szerepet vállal a társadalmi kérdésekben.
Katolikus polgárháború
A beszélgetőforumokban is radikálisan eltérő vélemények jelentek meg. "Boldog vagyok, hogy II. János pál közeli munkatársa az új pápa" - írta Miguel Velasco mexikói hívő. Vele szemben a londoni Lynn radikálisan pápaellenes. "Újabb elnyomó évek a fogamzásgátlókat használó nőknek, újabb ártatlan életek elvesztése az AIDS-től sújtott Afrikában" - foglalta össze Ratzinger hitelveihez mérhetően dogmatikus nézeteit.
A pápaválasztás a blogoszférát is megmozgatta. A vélemények itt is konzervatív-liberális vonalon törnek, az egyedüli kivétel a neokon Andrew Sullivan, aki szerint Ratzinger megválasztása "frontális támadás" a reformista szárny ellen. "A döntés gyorsasága és a választás megosztó jellege katolikus polgárháborút jósol. Az egyén politikai szabadsága elleni támadás csak most kezdődik" - vélekedett.
Érzi a halandóságot
A szintén konzervatív CT a Daily Kos bloggercsapatból elismeri, hogy Ratzingert akár jogosan is lehet kritizálni a felszabadítási teológia elleni harca, a papok szexbotrányaival kapcsolatos nyilatkozatai vagy a melegekről vallott nézetei miatt, de nácinak nevezni alaptalan és nem fair. Mint olvasható, az alaptalan vádaskodás csak megerősíti a konzervatív szárnyat. "Hívjátok konzervatívnak, reakciósnak, öregnek, gorombának, de ne nevezzétek nácinak" - figyelmeztet.
Ezra Klein Ratzinger koráról elmélkedik. "Ha én lennék a pápa, furán érezném magam. Jobban mondva kifejezetten ideges lennék, ha valaki az órájára pillantana a társaságomban. Ratzinger átmeneti - értsd: hamarosan elhalálozó - státusa miatt saját bőrén érezheti a halandóság valóságát".
"Nehéz lesz szeretni"
A pápa személye még az olasz lapok kommentátorait is megosztotta. A baloldali Republica a modernség ellen kihívást intéző harcosként jellemzi Ratzingert, a Messaggero szerint viszont nem igaz, hogy az új pápa inkvizítor lenne. Az új pápa becenevében azonban egységes a sajtó, XVI. Benedeket Papa Ratzinak hívják.
Ha inkvizítornak nem is, de dogmatikus ókonzervatívnak tartja az új pápát Leonardo Boff, a dél-amerikai felszabadítási teológia egyik alapító vezére. Az 1985-ben pont Ratzinger döntése nyomán kiközösített teológus szerint "nehéz lesz szeretni az új pápát". Boff szerint II. János Pál karizmája nélkül az egyház radikalizálódhat.