További Külföld cikkek
- Óriási robbanás volt Koszovóban, a miniszterelnök terrortámadásról beszél
- Melegellenes razziákat tartottak az orosz hatóságok Moszkvában
- A Maldív-szigetekre utazni eddig sem volt olcsó, mostantól viszont drága lesz a távozás is
- Donald Trumphoz látogatott a kanadai miniszterelnök
- Egy ukrán tévé Párizsban bukkant Vlagyimir Putyin törvénytelen lányának nyomaira
EU vs. Arab Liga
Az Európai Unió támogatását is élvező spanyol vezetés szankciók bevezetését is fontolgatja. Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke szombati telefonbeszélgetésében arra figyelmeztette Abderrahim Juszuf marokkói külügyminisztert, hogy a válság károsan befolyásolhatja Marokkó és az EU viszonyát. Bár Juszuf a - dpa hírügynökség jelentése szerint "feszült" - telefonbeszélgetés során még "nagyon gyors megoldást" ígért, vasárnap mégis kijelentette: Marokkónak esze ágában sincs kivonulni a 14 hektáros szigetről.
A szigetre a marokkói kormány állandó megfigyelőállást építene a nemzetközi terrorizmus és az embercsempészet elleni küzdelem támogatására. Marokkót támogatja a konfliktusban az Arab Liga, Amr Musza, a szervezet főtitkára szerint "a Petrezselyem sziget Marokkóhoz tartozik". Az El País című spanyol lap szerint Marokkó hivatalosan még nem reagált a Petrezselyem-sziget megszállásával kapcsolatos spanyol tiltakozójegyzékre.
"Megszállt marokkói városok"
Rabati kormánykörökben a kérdés "eltúlzásával" vádolják Spanyolországot, szerintük ugyanis José Maria Aznar spanyol miniszterelnök kormánya "háborús és Marokkó-ellenes légkört szít" Spanyolországban. A Juszufi külügyminiszterhez közel álló Libération lap szerint Aznar "belpolitikai okokból állandóan problémákat talál ki Marokkóval kapcsolatban", szerinte nem kétséges, hogy a sziget Marokkóhoz tartozik, az újdonságot csak az ott létesült katonai támaszpont jelenti. A lap egyébként "megszállt marokkói városoknak" nevezi Ceutát és Melillát is.
Barátok közt
Rabati körökben és médiumokban bírálják egyébként a marokkói katonai akció időzítését is, azt, hogy az egybeesett V. Mohammed király esküvőjének megünneplésével. Ana Palacio spanyol külügyminiszter egy vasárnapi interjúban emlékeztette Marokkót arra, hogy 250 ezer állampolgára él Spanyolországban, s hogy a két országot 1991. óta barátsági és együttműködési szerződés fűzi össze.