További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
A testület azzal indokolta határozatát, hogy "az eskü jelenlegi szövege tartalmaz egy megengedhetetlen vallásos kiegészítést, amely azt sugallja a nem hívőknek, hogy ők kívülállók, nem tagjai a közösségnek. Ugyanakkor a hívőknek azt az érzését erősití, hogy ők a beavatottak, a politikai közösség kedvezményezettjei." Egyben azt is jelenti, hogy az eskütevő nem csak az amerikai zászló képviselte értékekre, hanem a monoteizmusra is felesküszik.
|
Megtagadhatják az esküt
A bíróság szerint azt is figyelembe kell venni, hogy az 1954-es kiegészítés egy olyan időszakban született, amikor a kormány nyilvánosan nagy súlyt helyezett az ateista kommunizmus elleni harcra. Amennyiben a háromtagú testület döntése érvényben marad, úgy kilenc állam iskolásai megtagadhatják a zászlóesküt. A liberálisnak tartott bíróság hatásköre a következő államokra terjed ki: Alaszka, Arizona, Kalifornia, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon és Washington.
A szenátus az eskü mellett
A szövetségi és állami kormányzatok még fellebbezhetnek a döntés ellen. A szenátus mindesetre egy, a jelenlegi eskü szövegét támogató határozatot szavazott meg 99-0 arányban. Ari Fleischer, a Fehér Ház szóvivője szerint George W. Bush amerikai elnök nevetségesnek nevezte a bíróság döntését. Fleischer hozzátette, hogy a kaliforniai határozatot hibásnak tartják, és keresik annak lehetőségét, hogyan tudná az igazságügyi minisztérium megoldani ezt a problémát. Szerinte az amerikai emberek se pártolják a szövegváltoztatást. A kormány azt hangsúlyozza, hogy "az Istenben"-nek minimális vallási tartalma van.