Több száz tonna pénz volt szovjet rakétasilókban

2007.08.25. 10:08
Ukrajnai rakétasilókba temették a papírpénzeket, amikor a Szovjetunió széthullása után újakat nyomtak. Eredetileg elégetni akarták őket, csak túl sok volt bennük a szennyezőanyag. A több száz tonna rubel ma már értéktelen, a helyiek elégetik vagy a vodkásüvegek lezárására használják őket.

Ukrajnai rakétasilókba temették a papírpénzeket, amikor a Szovjetunió széthullása után újakat nyomtak, immár Lenin képe nélkül - derült ki a napokban a nagy nyilvánosság számára. A papírpénzek megsemmisítésére szakosodott üzemek a szovjet időkben Ukrajnában voltak, és oda küldték el a forgalomból kivont hatalmas mennyiséget, de kiderült, hogy azt a benne lévő mérgező anyagok miatt nem lehet csak úgy elégetni.

Ma már nem tudni, kinek az ötlete volt, hogy a félelmetes RSZ-20-as nukleáris rakéták számára épült silókba temessék a pénzt, de ez történt. Csak a kosztromai területen közel 100 rakétasiló volt, s ezekben 440 tonna szovjet papírpénz lelt akkori számítás szerint végső nyugalomra.

A kilencvenes években azonban egyre nehezebbé vált a megélhetés a környéken, s valakinek az eszébe jutottak a silók: hátha lehet találni valami értékesíthető fémhulladékot bennük. A helyi lakosok mindjárt az első silóban rábukkantak a sötét színű zsákokra, s bennük a rég értéktelen papírpénzre. Sőt a silókba építve hatalmas mennyiségű kábelt, egyéb fémet találtak, s máig változatlanul rájárnak a titkos tartalékra.

Aszanovo falucska környékén már alig maradt helyi lakó, a házakat felvásárolták a városiak, és ők nem foglalkoznak kincskereséssel. Így nem is kicsit csodálkoztak, amikor a régi bankjegyek megjelentek a kutakban, patakokban, de még igazi pénzeső is hullott a környékre: a szél valahol felkapta a papírt, amely az esővel érkezett vissza a földre.

A jelenségről értesültek a hatóságok és a környezetvédők is. A hivatal állítja, hogy a pénz nem okoz környezetszennyezést és sugárzás nincs, de a környezetvédők szerint a bankók színezésére és kikészítésére használt mérgező anyagok - amelyek miatt nem lehetett elégetni - behatolhatnak a talajvízbe. Egy közeli területen, ahol szintén vannak pénzzel feltöltött rakétasilók, a mérések szerint többek között vasból, rézből, kadmiumból és a rakéták üzemanyagában lévő kőolajszármazékokból van a megengedettnél tízszer több a talajvízben.

Egy numizmatikus szerint a szovjet bankjegyeknek ma nincs értéke, csak ha kiváló állapotban vannak, vagyis soha nem voltak forgalomban. De azért egy jó állapotú ötszázezer rubeles papírpénzért ma is megadnak a gyűjtők 10-15 ezer rubelt - mintegy 70-100 ezer forintot. A helybeliek nem panaszkodnak: az egykori háromrubeleseket arra használják, hogy lezárják velük a házi főzésű vodka üvegeit, a tízesek jól égnek télen a kályhában, a nagyobb névértékű bankjegyeket meg elajándékozzák az erre tévedőknek.