További Külföld cikkek
- Legkevesebb két halálos áldozata van a Los Angeles közelében pusztító erdőtüzeknek
- Lövöldözés történt az elnöki palotánál Csádban, ahova hamarosan magyar katonák is mehetnek
- Gyanús jármű miatt lezárták London több belvárosi utcáját, mindenkit evakuáltak
- Újra egymásnak feszült Donald Trump és Justin Trudeau
- Változnak a beutazási szabályok, az Európán kívüli utasok már csak engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába
Terrorcsoportá nyilvánítja az iráni elit haderőt, a teokratikus rezsimhez hű Forradalmi Gárdát az Egyesült Államok. Az eddig példátlan lépést - hivatalos haderőt még sosem minősítettek terrorcsoportnak - a Forradalmi Gárda fokozódó iraki és afganisztáni szerepével indokolják, írja a Washington Post.
Átértékelni!
A Post forrásai csak nevük elhallgatását kérve nyilatkoztak, mivel a döntést hivatalosan még nem hirdették ki. Annyit azonban elmondtak, hogy a Forradalmi Gárdával bárminemű üzleti kapcsolatot ápoló cégek és magánszemélyek "azonnal át kell értékeljék akcióikat".
Az amerikai kormányzat a 2001. szeptember 11-e után kiadott 13224. számú elnöki különrendelet értelmében minősíthet terrorcsoporttá külföldi szervezeteket. Az amerikai hatóságok ezután joggal léphetnek fel terrorcsoportnak minősített szervezetek üzleti partnerei ellen is.
A Post értesülései szerint egyébként a Forradalmi Gárda terrorcsoporttá minősítése a Bush-kormányzaton belül is komoly vitákat váltott ki. Hetekig folytak a tárgyalások arról, hogy a 125 000 fős gárda egészét, vagy csak a diverzáns műveletekért felelős, Irakban fegyverszállítóként jelen lévő, a Hezbollah terroristáit is kiképző Kudsz Kommandót.
A Post értesülései szerint ugyan még folynak a tárgyalások a részletekről, az már biztos, hogy a gárda egészét terrorcsoportnak minősíthetik.
Állam az államban
Ez részben jogosnak tűnik, hiszen nem csak a Kudsz Kommandó katonáit, de egyszerű forradalmi gárdistákat is bevetettek már terrorista jellegű akciókban. Ugyanakkor a gárda valójában reguláris haderőként működik, javarészt a rezsimhez hű csapatok harcoltak az 1980-88-as irak-iráni háborúban is.
A Forradalmi Gárda ráadásul nem egyszerű haderő, hanem állam az államban. Üzleti érdekeltségeik vannak az iráni telekommunikációban, olajvezetékekben, sőt, az új teheráni reptérben is. Az amerikaiak szerint emellett kiterjedt csempészhálózatot is működtetnek, bevételeiket további fegyverkezésre fordítva.
A Post értékelése szerint a Forradalmi Gárda terrorcsoporttá minősítése az iráni-amerikai kapcsolatok újbóli elhidegülését jelzik - bár a két ország 18 év után először idén létesített hivatalos diplomáciai kapcsolatot. A lap értesülései szerint az amerikaiak azért szánták rá magukat a lépésre, mert az ENSZ Irán elleni fenyegetéseinek eddig semmilyen hatása sem volt az atomválságra.