RMDSZ: A székelyek nem értik a politikát
További Külföld cikkek
- Egy amerikai katona volt a Trump-hotel előtt felrobbant Tesla sofőrje
- Az FBI szerint egyedül volt a New Orleans-i merénylő
- Újabb hajmeresztő lépés Elon Musktól
- Kínai harci gépek és hadihajók tartottak járőrözést Tajvan körül
- Lépett a római kormány, kiszabadítanák az Iránban bebörtönzött olasz újságírót
Az RMDSZ vezetői Marosvásárhely belvárosában egy neonokkal megvilágított, székekkel és két asztallal berendezett teremben gyűltek össze figyelni a választási tévéműsorokat. Újságírókkal együtt sem voltak ötvennél többen: Románia volt miniszterelnök-helyettese és több volt és jelenlegi szenátor néhány egyetemista plakátragasztóval nézte a terem két szemközti sarkában bömbölő román adásokat. Fél kilenckor még alig tucatnyian lézengtek, a kilences urnazárásra viszont már tömörültek az emberek a két monitor előtt. Legelöl álltak a párt potentátjai, nyakukban zöld-kék kampánysállal.
9-kor néhány másodpercre drámai csend szállt a teremre. Az exit-poll táblázatait mutatták. Az első négy pártot. Az RMDSZ nem volt köztük. Kommentátor magyarázott, csak nem jött a többi helyezet. Aztán diadalkiáltások. 6,3 százalék! Megvan! Egy Tankcsapda pólós fiú ugrálni kezdett, egy pár összeölelkezett, a pártelit csendesen somolygott.
Este tízkor Takács Csaba, a párt volt ügyvezető elnöke kisétált a kocsijához:"Arra is készültem, hogy jó lesz az eredmény. Hozok valami bort." Lett szendvics és sör is, de az ünneplés így is igen visszafogott maradt. A politikusok kis körbe összehúzott székeken nevetgéltek, a fiatalok fele poharakat rendezgetett, néha kurjantottak kicsit. Éjfélre csak az ifjak maradtak, lazult a hangulat, de egy gimnáziumi gólyabál is vadállati orgia óvatos duhajkodásukhoz képest."Milyen ott? Hánytatok már?" hívta az egyik ifjú aktivista a haverját, nagyobb bulit keresve.
Tőkés László hahaha
Amikor Tőkés László beszélt a Duna tévén, kinevették. Az RMDSZ-t kritizáló szavait erőltetett hahaha és húhúhú fogadta. Pedig ő is bejutott függetlenként az EP-be. A kampányban az RMDSZ azzal fenyegetett, hogy a megosztottság életveszélyes, a két irányba szóródó magyar szavazatok kiolthatják egymást. Az alacsony román és a relatív magas magyar részvétel viszont elég volt mindkét tábornak. 260 ezer szavazatot kapott az RMDSZ, 135 ezret körülbelül Tőkés. Ez összeadva is legalább 200 ezerrel kevesebb, mint amennyit a legutóbbi parlamenti választáson az egyedül induló RMDSZ kapott. Országosan viszont így is közel 10 százalék volt a magyar szavazatok aránya, holott csak a választók 6 százaléka magyar.
Plakátharcok a püspökpárti fellegvárban
Markó Béla egyik volt közeli munkatársa pontosan megjósolta, hogy egyharmad-kétharmad arányban oszlanak meg a szavazatok. Lehet tudni, hogy Székelyföld a "püspökpártiak"-nak mondott Tőkés-hívek fő bázisa. Az egyik plakátoló egyetemista, Jakab Adorján szerint ott sokszor letépkedték az RMDSZ-plakátokat. "Fél óra és nem volt ott egy sem. A végén az RMDSZ már azt ígérte, fizet, ha valaki lebuktat egy tépkedőt." Senki sem bukott le, de a diákok biztosak benne, hogy a "püspökpártiak" tették. Panaszkodtak, hogy román többségű helyeken nem volt bajuk, viszont Háromszéken az utcán is beszóltak nekik.
Az RMDSZ-esek szerint az a baj, hogy a szűkebb hazájukban többségben élő székelyek nem látják, hogy az RMDSZ micsoda küzdelmeket vív évek óta Bukarestben. "Amikor felújítunk egy utat vagy gimnáziumot nyitunk a szórványmagyarságnak, nem értik, hogy ezért évek alkusorozata kellett. Ott ők vannak többségben, intézik a saját ügyeiket, frusztrált románokkal körbevéve. A szórványban jobban értik, hogy mit küzd össze az RMDSZ. És a magyarságnak legalább a fele szórványban él."
Markó Béla pártelnök visszafogottabb volt. Gratulált Tőkésnek és azt üzente, hogy reméli betartja kampányígéreteit. Ez diplomata nyelven azt jelenti, hogy az itteni RMDSZ-esek szerint Tőkés hazudozott. Például amikor azt ígérte, hogy Brüsszelben elintézi a kolozsvári magyar egyetem sorsát. "Mi minden követ megmozgatva sem tudtunk elég aláírást összegyűjteni, hogy az EP napirendre vegye." - mondta egy RMDSZ-es. (Románia tavalyi belépésekor három RMDSZ-es került az EP-be automatikusan.)
Legyen vége a magyar-magyar viszálynak
Az RMDSZ-esek szerint nem igaz, amit Tőkés mond, vagyis nem a két jelölt miatt kiélezett helyzet mozgósította magyarokat. Meg lett volna a magas részvétel egy közös listával is, állítják. "Sokan azt akarják, legyen már vége a magyar-magyar viszálynak. Ezt kihasználják a románok, látják hogy gyengülünk és máris kevésbé vesznek komolyan minket. Viszont ha Tőkés az utolsó percben nem vonul ki a megegyezés elől, akkor sokan jutalmazták volna a kiegyezést." Markó szerint hat magyar is bejuthatott volna Brüsszelbe, így valószínűleg csak három fog. (Az RMDSZ felajánlotta, hogy Tőkést bejutó helyen indítsák a listájukon. A megegyezés alól az utolsó pillanatban bújt ki Tőkés László, mert nem sikerült megegyezni néhány Bukarestben elérni akart törvény benyújtásának határidejéről.) Frunda György, a biztos bejutó szerint ezért Tőkésnek és a mellette kampányoló Orbán Viktornak is el kell számolnia lelkiismeretével. Frunda egyébként egy frakcióban dolgozik majd Tőkéssel az Európai Néppártban, és a párt egyik alelnöke Orbán Viktor. "Ha a magyarság ügye azt kívánja, majd együttműködöm velük" - mondta az Indexnek.
Abban az RMDSZ-esek egyetértettek, hogy Tőkésék különállását a Fidesz szervezi Magyarországról. Szerintük a magyar politikának nem kellene beleszólnia az erdélyiek ügyeibe és eddig az összes kormánnyal jól kijöttek, kár lenne ezt elrontani. Szerintük csak a magyar média állítja be, hogy ők gyurcsányisták, valójában szó sincs erről.
Az általunk megkérdezettek szerint hiába vitte el a magyar voksok harmaát Tőkés, az RMDSZ irányán nem kell változtatni. A pártot korábban belülről elfoglalni igyekező polgári szövetséges szakadárokkal várhatóan nem keresik tovább a kiegyezést, legalábbis a választás éjszakáján ez volt a hangulat.
Muszáj alkudozni a románokkal
"Sok minden változott. Tíz éve ha március tizenötödikét ünnepeltünk Kolozsváron, akkor két hétig arról beszéltek a románok, hogy irredentizmus van. Most elénekeljük a magyar himnuszt, magyar zászló loboghat és a kirakott koszorúk még két hét után is kint maradnak. Ha a magyarok súlytalanná válnak, vagy túlzottan keménykednek, akkor elveszik majd ezt is." - mondta az egyik ünneplő. "1996-ig az RMDSZ is nagyon kemény volt. Semmire se mentünk. Amikor beszálltunk az első koalícióba és kormányra kerültünk, a minisztériumba összesúgtak mögöttünk ha magyarul beszéltünk, csúnyán néztek ránk. Néhány hónap után aztán halkan mondták a román kollégák a liftben, hogy náluk is volt a családban egy magyar nagypapa."
"A román politika bizánci és török birodalmi hagyományokat ápol. Nem az adott szó a lényeg, hanem az alkuk és lekötelezettségek szövevényes rendszere, nincs világos ideológiájuk a pártoknak. Muszáj ügyesnek lenni, ha eredményt akarunk, és nekünk vannak eredményeink." - mondta egy RMDSZ-es politikus. Szerinte a magyarok kevesen vannak ahhoz, hogy politikailag megosztottak legyenek. "Muszáj a sok kompromisszum a keresztények és liberálisok között. Nemzetiségi alapon szervezkednünk, különben súlytalanná válunk, itt nem lehet magyar többpártrendszer. Egyszerűen a számok nem engedik meg" - mondta annak ellenére, hogy most két magyar erő is eredményes tudott lenni.