Romlott a viszony Bulgária és Líbia között

2007.07.28. 20:59
Bulgária szeretne szorosabb kapcsolatot kiépíteni Líbiával, miközben Tripoli az Arab Ligát hangolja Szófia ellen, mert az megszegte a két ország között 1984-ben kötött kiadatási egyezményt.

Bulgáriának és Líbiának együtt kell működnie kétoldalú kapcsolataik erősítése érdekében, miután Tripoli a héten szabadon engedte az életfogytig tartó börtönre ítélt hat bolgár egészségügyi alkalmazottat - jelentette ki szombaton Ivajlo Kalfin bolgár külügyminiszter.

A bűnözők pártján

Néhány órával korábban Líbia azzal a hivatalos kéréssel fordult az Arab Ligához, hogy vizsgálja felül kapcsolatait Bulgáriával, amiért a balkáni ország elnöke hazaérkezésük után megkegyelmezett az öt ápolónőnek, és a palesztin orvosnak, aki már bolgár állampolgár. Bagdadi Mahmúdi miniszterelnök, Abderrahman Salgam külügyminiszter és más tisztségviselők sajtóértekezletet tartottak, és azzal vádolták meg Bulgáriát, hogy megszegte a két ország között 1984-ben kötött kiadatási egyezményt. Tripoli érvelése szerint az egyezménynek nincs olyan pontja, amely kilátásba helyezi a kegyelem gyakorlásának a lehetőségét.

A miniszterelnök beszámolt arról, hogy Cécilia Sarkozy, a francia elnök felesége, aki a bolgár egészségügyi alkalmazottak ügyében a héten közbenjárt Líbiában, kifejezte "elégedetlenségét" azzal kapcsolatban, ahogyan az ápolónőket és az orvost szabadon engedték. A külügyminiszter pedig bírálta az európai országokat amiatt, hogy "csatlakoztak a bűnözők mögött álló erőkhöz, majd megünnepelték szabadon bocsátásukat". Salgam elítélte "azt az erős európai nyomást", amely országára nehezedett.

A Líbiából kiadott hat egészségügyi dolgozó kedden térhetett vissza Bulgáriába csaknem nyolc és fél évi fogság után. Líbiában azzal a váddal ítélték őket halálra, majd életfogytiglani elzárásra, hogy több száz líbiai gyereket fertőztek meg szándékosan HIV-vírussal a 90-es években Bengázi kórházában. Az egészségügyi dolgozók ártatlanságukat hangoztatták, és közölték, hogy kínzással csikarták ki tőlük a vallomást. Nemzetközi szakértők szerint a fertőzést a kórházban uralkodó siralmas higiéniai viszonyok okozhatták.

Tiltakoztak

Szerdán a líbiai külügyminisztériumba kérették Bulgária tripoli nagykövetségének első titkárát, és az észak-afrikai ország rajta keresztül hivatalosan tiltakozott amiatt, hogy Georgi Parvanov bolgár elnök kegyelemben részesítette azt az öt bolgár ápolónőt és a palesztin származású, de bolgár állampolgárságú orvost. Előtte pedig a HIV-fertőzött líbiai gyermekek családjai az egészségügyi dolgozók újbóli letartóztatását követelték. Közleményük szerint az Interpolnak kellene újra letartóztatnia a gyermekek szándékos megfertőzésével vádolt egészségügyi dolgozókat, és az elítélteknek le kellene tölteniük életfogytig tartó börtönbüntetésüket, amellyel a halálos ítélet megváltoztatása után sújtották őket.

A családok úgy vélik: a gyermekek megfertőzése része a muzulmán világ, ezen belül a Líbia aláásására irányuló nyugati törekvéseknek, és a bolgár elnök kegyelmi intézkedésével semmibe vette a nemzetközi jogot.