Oroszország nem hisz Iránnak

2007.04.10. 14:07
Irán hétfőn bejelentette, hogy immár ipari mértékben képes uránt dúsítani. Ezt viszonylag gyakran megtette már, a Nyugat mégis egységesen aggódik. Nem úgy Oroszország, ami szerint semmi sem bizonyítja, hogy Irán tényleg ipari mértékben képes uránt dúsítani. A nyilatkozgatást mindenesetre Moszkva is aggasztónak nevezte.

Semmi sem bizonyítja, hogy Irán valóban ipari mértékű urándúsításba kezdett, jelentették ki orosz illetékesek. Hétfőn Mahmud Ahmadinezsád elnök személyesen jelentette be, hogy Irán immár háromezer urándúsító centrifugát működtet – igaz, Ahmadinezsád eddig sem volt visszafogott, amikor sikeresnek kellett minősítenie országa atomprogramját.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint ugyanakkor ahoz műszaki áttörés kellene, hogy Irán tényleg ipari mértékű urándúsításba kezdjen, erre pedig nincs semmilyen bizonyíték.

"Hallottunk az iráni elnök bejelentéséről, és mindenhez, ami az iráni atomprogramról szól, komolyan viszonyulunk. De szeretnénk a tényekre és nem a politikai érzelmekre hagyatkozni. Egyelőre nincs megerősítésünk arra vonatkozóan, hogy az új centrifugasorokon a gyakorlatban megkezdődött az urándúsítás" - mondta.

A nyugat-európai országok és az Egyesült Államok ennek ellenére aggályaikat hangoztatták, mondván Irán atomprogramja gyaníthatóan nem békés célokat szolgál. Az urándúsítás – állandóan ismételt, propagandaszerű – bejelentése szerintük újabb bizonyíték arra is, hogy Irán nem hajlandó együttmáködni a nagyhatalmakkal.

Lavrov külügyminiszter ugyanakkor úgy értesült, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) szakértői megállapodtak Iránnal a natanzi urándúsító ellenőrzésének feltételeiről. Azt ugyanakkor az oroszok is elismerik, hogy az elmúlt napok iráni bejelentései kétségbe vonják, hogy Teherán tényleg együtt akar működni az ENSZ-szel és a Biztonsági Tanáccsal, ami szigorodó szankciókkal sújtotta Iránt.