Hazánké a Roosevelt-díj
További Külföld cikkek
-
Erdőtűz tombolt Jeruzsálem mellett, miközben a Hamász gyújtogatásra szólított fel
- Mit adhat hozzá a mesterséges intelligencia az atomfegyverek fejlesztéséhez?
- 46 év börtönbüntetésre ítélték azt a pedofil elkövetőt, aki évekig bujkált halott barátja személyazonosságával
- „Ez már színtiszta pánik” – őrült ütemben fegyverkeznek a skandináv országok
- 40 ezer, Magyarországot elhagyni vágyó meleget fogadna be Svédország
![]() |
Az ünnepséget Kofi Annan nyitotta meg |
A díj a 39 éves korában részlegesen megbénult nagy amerikai elnök, Franklin Delano Roosevelt mellszobra mellett 50 ezer dollár pénzjutalommal is jár. Az összeget Magyarország a fogyatékosok iránti együttérzés és megértés elősegítésének, a közvélemény ezzel kapcsolatos alakításának teendőit összehangoló, "A mi asztalunk" nevű alapítványnak utal át.
Az ünnepséget Kofi Annan nyitotta meg, a díjat - a névadó néhai amerikai elnök mellszobrát, és a díjjal járó összegről szóló csekket - Roosevelt elnök David nevű dédunokája adta át Göncz Árpádnak. Az ENSZ-főtitkár beszédében egyebek között utalt arra, hogy az ENSZ mindig is az emberi jogok részeként, fontos szempontként tartotta számon a fogyatékosok jogainak kiteljesedését. Hangoztatta, hogy az ezzel kapcsolatos tevékenység a mai globalizálódó világban egyre jelentősebb eredményeket hozhat. Rövid beszédet mondott az eseményre meghívott Christopher Reeve filmszínész, a "Superman" egykori legendás alakítója is, aki baleset következtében megbénult, és azóta nagyrészt karitatív tevékenységnek szenteli életét.
Göncz Árpád a díjátadási ceremónián elhangzott beszédében azt emelte ki, hogy Magyarország nem jutalomnak, hanem további erőfeszítésekre ösztönző kihívásnak, újabb feladatok kijelölésének tekinti az elnyert Roosevelt-díjat, amelyet - mint fogalmazott - a magyar nép kapott a világ népeitől. A köztársasági elnök megjegyezte, hogy Magyarország eddig elért tényleges eredményei szerényebbek, mint azoké a korábban díjazott országoké, amelyek évtizedek óta fáradoznak a fogyatékosok jogainak és életminőségének javításán. Göncz Árpád a leglényegesebb célnak azt nevezte, hogy a társadalomban tudatosuljon a fogyatékosok teljes értékű élethez segítésének fontossága.
![]() |
Göncz Árpád A társadalomban tudatosuljon a fogyatékosok joga a teljes értékű élethez |
William J. van den Heuwel, a Roosevelt Intézet elnöke a díjátadást követően hangoztatta: a magyar illetékesek szerinte túl szerényen szólnak az ország által már eddig is elért vívmányokról. Megállapította: Magyarország Kelet-Közép-Európában vezető szerepet visz a fogyatékosok ügyének kezelésében.
A díjátadás előtt Göncz Árpád külön megbeszélést folytatott Kofi Annan ENSZ-főtitkárral, aki júniusban Magyarországra látogat.