Rumsfeld döntött az iraki kínzásokról?
A döntés kidolgozója Stephen Cambone, a hírszerzési ügyekben illetékes védelmi államtitkár volt, jóváhagyója pedig Donald Rumsfeld, valamint Richard Myers, az amerikai egyesített haderők vezérkari főnöke. A jóváhagyásra a bagdadi ENSZ-főhadiszállás és a jordániai nagykövetség elleni, 2003. augusztusi pokolgépes merényletek után került sor. Jóváhagyta továbbá Condoleezza Rice amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, és tájékozatták róla George Bush elnököt is.
Guantanámóról hozták az Abu Gréb új parancsnokát
Hersch idézi Geoffrey Miller tábornokot, a guantanámói amerikai bázis parancsnokát is, aki tavaly augusztusban Bagdadban járt és azt javasolta, hogy vegyék át az ő módszereiket az iraki börtönökben. Miller tábornokot időközben átvezényelték Irakba: az Abu Gréb ügyében kitört botrány nyomán őt nevezték ki a világszerte hírhedtté vált börtön parancsnokának.
A lap úgy tudja, hogy amikor vizsgálatot indítottak Abu Gréb ügyében, a Pentagon úgy döntött, hogy a tények hivatalos tálalásánál nem tesznek említést a titkos programról, hanem csak "néhány elszabadult kölyökről", vagyis a jelenleg vád alá helyezett hét katonáról.
Laurence Di Rita, a Pentagon szóvivője közleményben "hibákkal és névtelen feltételezésekkel teli, összeesküvés-szagú hóbortos agyszüleménynek" nevezte a The New Yorker cikkét. "A védelmi minisztérium egyetlen vezetője sem hagyott jóvá olyan tervet, amelyből a közelmúltban fotókon és videókon látott túlkapások következtek volna."
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!