A Kaukázusban még kommunizmus van

2007.12.03. 12:54
Bár Putyin pártja csalás nélkül is simán nyert volna, a választási részvételi adatokat kozmetikázni kellett, hogy az elnöknek is tetsző eredmény szülessen. Ez a nyilvánvaló csalások ellenére sem sikerült, az Egységes Oroszország tízmillióval kapott kevesebb szavazatot mint Putyin négy éve..

Még a Kreml által létrehozott, a Putyin elnök lojális ellenzékének szánt Igazságos Oroszország elnöke is csalásokról beszél a vasárnapi oroszországi parlamenti választások után. A szavazáson az elnök pártja, az Egységes Oroszország (JeR) nyert a szavazatok 63,2 százalékával.

A megfigyelőknek főként nem is a győzelem mértékével, hanem a részvételi aránnyal van gondjuk. Abban egyetértenek, hogy csalások nélkül is elsöprő győzelmet aratott volna Putyin pártja, de azt gyanítják, hogy a Putyinról szóló bizalmi szavazássá alakított választásnál a cél az volt, hogy tényleg nagy tömegek mondjanak igent az elnökre.

Ennek érdekében Moszkvába például szervezett buszokon szállították a közeli települések gyári munkásait - igaz, még ez sem volt elég ahhoz, hogy a JeR a fővárosban is ugyanolyan elsöprő győzelmet arasson, mint vidéken. Putyinnak az igazi pofont az jelenthette, hogy szülőföldjén, Szentpéterváron is gyengébben szerepelt pártja az országos átlagnál.

A legtöbb csalást gyaníthatóan a kaukázusi köztársaságokban követték el - ide szinte nem is jutottak független megfigyelők, hiszen az oroszok nem adtak vízumot a nemzetközi megfigyelőknek. Itt igazi kommunista szavazás zajlott, a hivatalos adatok szerint Csecsenföldön a jogosultak 99, Ingusföldön 98 százalékos volt a részvétel, ezt csak megközelíteni sikerült Csukcsföldön (86%) és Tatárföldön (85%) százalékos volt a részvétel. A Kaukázus lábánál, Karacsáj-Cserkeszföld egyik választási körzetében pedig száz százalékos részvétel mellett száz százaléknyi szavazatot szerzett a JeR.

Megfigyelők hiányában a választási csalásokról leginkább a nagyvárosokból, elsősorban Moszkvából érkeztek jelentések. Itt a Novoje Vremja újságírói több körzetben is szavazhattak megfelelő igazolások nélkül. Az újságírók a kiszemelt szavazóhelyiségekben ugyanazt a trükköt játszották el. Sajnálkozva bejelentették, hogy nem volt idejük igazolást szerezni az átszavazási szándékukról a helyi önkormányzatnál, de nagyon szeretnének a JeR-re szavazni. Minden esetben kaptak szavazólapokat.

Ugyancsak Moszkvában történt meg az, hogy miután a megfigyelők szeme láttára egy férfi több tucat szavazólapot dobott az urnába, a helyi választási bizottság addig nem volt hajlandó megkezdeni a szavazatok összeszámlálását, míg a rendőrség ki nem dobta a szavazókörből a megfigyelőket. Ezután persze már semmilyen szabálysértésre sem találtak bizonyítékot.

Az oroszországi választások tisztaságát szokatlanul kemény hangú üzenetben kérdőjelezte meg Andreas Schockenhoff, a német kormány német-orosz kapcsolatokért felelős koordinátora. Szerinte a vasárnapi választások sem szabadok, sem demokratikusak, sem tisztességesek sem voltak. A NATO főtitkára hétfőn nyugtalanságának adott hangot a választások lebonyolításának mikéntje miatt. Különösen a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadsága körüli problémák adnak okot a nyugtalanságra, üzente szóvivőjével Jaap de Hoop Scheffer.

Az EBESZ szintén megkérdőjelezte a választások tisztaságát, nem is annyira a csalások, mint a választási rendszer miatt. A legtöbb kifogást az irreálisan magas, hét százalékos parlamenti küszöb és a sajtó totális cenzúrája kapta.

"Politikai megrendelésről van szó. Az óceánon túlról diktált politikai célszerűség felülkerekedett az objektív és megalapozott tevékenységen, amelytől a nemzetközi megfigyelőknek vezéreltetni kellene magukat" - jelentette ki Igor Boriszov, a Központi Választási Bizottság (CIK) tagja hétfőn Moszkvában.

"A missziók kijelentései nem fedik az objektív valóságot, hanem azt a refrént ismétlik, amelyeknek hangnemét két hete Washingtonban adták meg, s amelyet azonnal elkezdett énekelni az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája" - mondta Boriszov, és kettős normák alkalmazásával vádolta meg a megfigyelőket.

A választás egyébként mindennel együtt csalódást okozott Putyin elnöknek. A JeR tízmillióval kapott kevesebb szavazatot annál, amennyivel Putyint négy éve elnöknek választották. Megfigyelők szerint nem is meglepő, hogy Putyin végül nem ment el ünnepelni a párt moszkvai központjába, inkább váratlanul elutazott pihenni dácsájába.

Hétfői nyilatkozatában ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egységes Oroszország számára a választási eredmények nem csupán az eddigi tevékenység értékelését jelentik, hanem mindenekelőtt a választók elvárását, hogy a párt továbbra is konstruktívan dolgozzék a szociális kérdések, az egészségügy, valamint a tudomány és oktatás kérdéseinek megoldásán.