Csalást emleget az orosz ellenzék

2007.12.02. 16:22
Csalást emlegetnek az oroszországi parlamenti választást egyedüliként felügyelő, Golosz nevű civil szervezet munkatársai. Moszkva nem adott vízumot a nemzetközi megfigyelőknek, pedig a szavazást csalások nélkül is simán nyerné Putyin kormány- és ellenzéki pártja.

Eddig több mint 4500 szabálytalanságról érkezett bejelentés a Golosz nevű civil szervezethez, amely nyugati támogatással az oroszországi választások tisztaságát felügyeli, jelentette az Interfax. A több mint 2000 munkatárssal működő szervezet szerint a kollégiumokban, laktanyákban és munkahelyeken gyakran a felettesek és főnök szeme láttára kell a beosztottaknak szavazniuk.

Egy moszkvai szavazókörből 13 homoszexuális aktivistát vittek el a rendőrök, mert akkor akartak ott szavazni, amikor megérkezik a város főpolgármestere, Jurij Luzskov, aki közismert kirekesztő nézeteiről.

Megvásárolt szavazatokról is érkeztek hírek a Goloszhoz, egy idős nőnek állítólag kétezer forintnyi rubelt ajánlottak, ha Putyin listájára, az Egységes Oroszországra szavaz.

A parlamentbe jutásra egyedüliként esélyes nem putyinista erő, a Kommunista Párt vezére, Gennagyij Zjuganov szerint a választások a"legkevésbé sem nevezhető demokratikusnak". (A parlamentbe az előrejelzések szerint az Egységes Oroszország mellett Putyin lojális ellenzéke, a szintén Kreml-konstukció Igazságos Oroszország is bejuthat. Az exit-pollok szerint az Egységes Oroszország 62,3 százalékot szerzett.) Borisz Nyemcov, a Jobboldali Erők Szövetségének vezetője szerint, ami vasárnap Oroszországban történik, az nem választás, hanem "rendőri akció".

A közép-európai idő szerint vasárnap este hatig tartó oroszországi választásokon csak néhány nemzetközi megfigyelő vesz részt, mert az orosz hatóságok nem adták ki időben az igényelt vízumokat. A vízumok megtagadásval az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet főtitkára szerint a szétesés szélére sodorta az EBESZ-t.

Marc Perrin de Birchambaut az YLE finn rádióban elhangzott interjúban példátlannak nevezte, ahogyan Moszkva eljárt az EBESZ választási megfigyelőinek vízummegtagadása körüli vitában. Kifogásolta a hangnemet, ahogyan Oroszország a szervezet választási és emberi jogi megfigyelő szolgálatát (ODIHR) bírálta, egyben példátlannak mondta azt is, hogy a kritikát "összpontosítva, gondosan megfogalmazva és módszeres elutasításokba burkolva" adta elő.

A választásokat Putyin Egységes Oroszország pártja nyeri az előrejelzések szerint, a 450 fős törvényhozásban akár 315 helyet is szerezhetnek.