Sarkozy-ellenes kritikái miatt törhettek be Royalhoz

2008.07.09. 17:14
Ségolene Royal összefüggést lát a lakásában történt betörések és a Sarkozy elleni kritikái között. A baloldali politikus biztos abban, hogy politikai indíték áll a háttérben, de azt is mondta, hogy vicces egybeesésről van szó.

Óriási megbotránkozást váltott ki szerdán francia kormánypárti politikusok részéről a tavalyi elnökválasztás szocialista vesztesének azon kijelentése, hogy a lakásában a közelmúltban elkövetett két betörésnek köze lehet a Nicolas Sarkozy államfőt kritizáló megszólalásaihoz.

Ségolene Royal június 28-án jelentette be, hogy előző este másodszorra is betörtek a Párizs közelében található boulogne-i lakásába. Az előző betörés még a 2007-es elnökválasztás alatt történt. A France 2 közszolgálati televízió híradójának élő adásában kedden este pedig azt is állította, hogy a betörések mögött politikai indítékok állnak.

"A múlt héten, egy nappal azután, hogy azt mondtam, hogy véget kellene vetni annak, hogy a Sarkozy-klán elfoglalja Franciaországot, feltúrták a lakásomat ... Összefüggést látok a két dolog között" - hangoztatta a baloldali politikus. A műsorvezető azon kérdésre, hogy a kijelentés tekinthető-e a hatalom elleni vádnak, Royal úgy vélte, hogy vicces egybeesésről van szó.

A politikusnő ügyvédje, Jean-Pierre Mignard a France Info hírrádióban kijelentette, hogy ügyfelének minden oka megvolt arra, amit mondott. A második betöréskor széttúrták a lakást, a volt elnökjelölt lányának fülbevalóit gondosan annak ágyára helyezték, és az első betörésről tett feljelentés példányát összetépték. Mindebből az ügyvéd szerint az következik, hogy akik így tettek, elég erősnek érzik magukat a provokáláshoz.

Francois Fillon kormányfő egy szerdai rádióinterjúban roppant szégyenletesnek tartotta megvádolni a köztársasági elnököt és úgy vélte, hogy Royal elvesztette az önuralmát.

Frédéric Lefebvre, a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) szóvivője a France 2 közszolgálati televízióban Jean-Marie Le Pen szélsőjobboldali politikus stratégiájának követésével vádolta meg Royalt. "Ahhoz, hogy jelen legyen, minden témából polémiát csinál és nem érdekli, hogy azzal egyeseknek fájdalmat okoz".

Lefebvre arra utalt, hogy miközben pártállástól függetlenül jobb- és baloldali politikusok múlt héten egyaránt üdvözölték a francia diplomácia szerepét Ingrid Betancourt kolumbiai-francia politikusnő kiszabadításában, akit több mint hat évig volt a kolumbiai gerillák foglya, Royal volt az egyetlen, aki azt hangoztatta, hogy Sarkozynek semmi köze nem volt a túszszabadításhoz.

Francia kommentárok szerint Royalnak meggyőződése, hogy a továbbra is belső megosztottsággal küzdő ellenzéki Szocialista Párt képtelen hangját hallatni a kormánnyal szemben, ezért ő szeretné az államfő elsőszámú ellenfelének szerepét eljátszani.