Az egyiptomi külügyminiszter szerint Salit tizedes életben van

2006.12.27. 15:37
Salit tizedes életben van, jelentette be jeruzsálemi sajtótájékoztatóján Ahmed Abul Geit egyiptomi külügyminiszter. Egyiptom közvetítőként tevékenykedik Izrael és a szélsőséges palesztin kormánypárt, a Hamász közt, hogy a fél évvel ezelőtt elrabolt katona visszanyerhesse szabadságát. Izrael újragondolja a palesztin bebörtönzöttek elengedéséről szóló álláspontját.

Az izraeli hadsereg tizedese, akit június végén raboltak el palesztin milicisták, életben van, közölte az egyiptomi külügyminiszter jeruzsálemi látogatásakor, írja az AP. Ahmed Abul Geit elmondta, hogy Egyiptom közvetít Izrael és a szélsőséges palesztin kormánypárt, a Hamász között, hogy Salit tizedes visszanyerhesse szabadságát.

A június 25-én a Gázai övezet határában történt túszejtést végrehajtó milicisták a Hamász fegyveres szervezetéhez köthetőek, akik alagutat ástak a Gázát Egyiptomtól elválasztó fal alatt. Salittól elrablása óta nem érkezett életjel, fogvatartói egyszer sem szolgáltattak bizonyítékot arra, hogy a katona még életben van. Az izraeli hatóságok ugyanakkor úgy vélik, a 20 éves tizedes él.

„Nagyon érzékeny téma” – fogalmazott Abul Geit jeruzsálemi sajtótájékoztatóján, amit Cipi Livni izraeli külügyminiszterrel folytatott tárgyalása után tartott. „Remélem és hiszem, hogy szabadon fogják engedni. Hangsúlyozom, keményen dolgozunk a szabadságáért, és biztosak vagyunk abban, hogy életben van” – tette hozzá a külügyminiszter. Elmondta azért azt is, hogy a katona szabadságát az egyiptomi hatóságok nem tudják garantálni.

Salit tizedest fogvatartói több száz Izraelben bebörtönzött palesztin rab elengedését követelik. Izrael hajlik afelé, hogy belemenjen a cserébe, csak biztosítva szeretné látni, hogy a rabok elengedése esetén Salit tényleg hazatérhet. Így korábban Ehud Olmert izraeli kormányfő ragaszkodott ahhoz, hogy előbb a tizedes térjen haza, utána pedig elengedik a palesztin foglyokat, most azonban engedékenyebbnek tűnik. Szerdán kijelentette, végiggondolja, Izrael hány rabot hajlandó elengedni, mielőtt a katona visszanyeri szabadságát.