Januártól vizitdíj Csehországban
Az egészségügyben fizetendő díjak évi összegének felső határát 5000 koronában állapította meg a tárca (1 cseh korona mintegy 9,60 Forint). Ebbe azonban csak az orvosi vizsgálatokért és a receptért kifizetett összegek számítanak be, a kórházak és a mentők nem.
A befizetéseket az egészségbiztosítók fogják nyilvántartani, s amennyiben valaki túllépi a felső határt, egészségbiztosítója ezt a pénzt utólagosan visszatéríti neki. Az illetékek fizetése gyerekekre és nyugdíjasokra is vonatkozik.
Az illetékek bevezetésével a minisztérium javítani szeretné az orvosok és pácienseik viszonyát, mégpedig abban az értelemben, hogy az orvosok tekintsék ügyfeleiknek az embereket - mondta Tomás Cikrt, a tárca szóvivője. Egyben csökkenteni szeretnék az orvosi látogatások számát. A csehek évente 15-16 alkalommal mennek orvoshoz, ami a duplája a nyugat-európai átlagnak. Számításaink szerint mintegy 10 százalékkal csökkenhet az orvosi látogatások száma" - mondta külföldi tapasztalatokra hivatkozva a miniszter.
A hatályos törvény szerint az illetékek fizetése és beszedése kötelező. A mulasztásért akár 50 ezer koronás büntetést is kaphat az érintett orvos vagy intézmény. "Mindezek ellenére senkit sem fogunk kényszeríteni. A biztosítók csak azokat az orvosokat kívánják büntetni, akik teljes mértékben és tudatosan bojkottálnák az intézkedést" - fejtette ki Cikrt.
A cseh orvosok jelentős része ellenzi az illeték bevezetését. Bár a befizetett pénz a hatályos szabályozás szerint az orvosoknál marad, a többség attól fél, hogy a miniszteri nyilatkozatokkal ellentétben az illetékek fizetésének a bevezetése következtében megromlik a viszonyuk a páciensekkel.
Felmérések szerint a lakosság többsége ugyan elutasította az illetékek bevezetését, de eddig semmiféle tiltakozó akcióra nem került sor sem az orvosok, sem a páciensek részéről.