További Külföld cikkek
- Véletlenül is kitörhet az atomháború Ukrajnában
- Lemondott az anglikán egyház legfőbb vallási vezetője egy gyermekbántalmazási ügy miatt
- A liberálisok is bekerülhetnek a kormánykoalícióba a választásokon győztes Osztrák Szabadságpárt helyett
- Környezetvédők tiltakoznak a vatikáni karácsonyfa-állítás ellen
- Az Egyesült Államok babérjaira törne Kína a haditechnológia terén
Barzan al-Tikriti a bíróságon
Csütörtökön akasztják fel Szaddám Huszein két vádlottársát, Barzan al-Tikriti volt hírszerzési főnököt és Avad al-Bandaront, a dudzsaili síiták kivégzését törvényesítő forradalmi bíróság vezetőjét, jelentette az AP iraki kormányzati forrásokra hivatkozva.
Már őket is felakasztották volna
"Az iratokat már aláírták, csütörtökön hajnalban végzik ki őket" – nyilatkozta a kormányfő egyik munkatársa. Hivatalos bejelentés azonban nem történt. A csütörtök hajnali időpontot valószínűsíti, hogy szerdán véget ér az id al-adha, az áldozati ünnep.
Eredetileg Tikritit – aki Szaddám féltestvére – és Bandaront Szaddámmal együtt végezték volna ki, de az ő akasztásukat elhalasztották. Az Egyesült Államok Szaddám kivégzését is szerette volna az id al-adha utánra halasztatni, de az iraki kormányfő siettette azt.
Zavarta az ügyészt az üvöltözés
Szaddám akasztását így is kis híján elhalasztották. Munkit al-Farun, Huszein perének egyik ügyésze ugyanis azt fontolgatta, elhagyja a vesztőhelyet, amikor a szélsőséges Muktada asz-Szádr hívei hangoskodni kezdtek, írja a Reuters. Az iraki törvények szerint a kivégzésen egy ügyésznek is jelen kell lennie, Farun meg csak úgy bírta elcsitítani az ordibáló szélsőségeseket, hogy a terem elhagyásával fenyegetőzött.
A kivégzésről készült mobiltelefonos felvételeken hallani is, ahogy Farun csendre inti az ordibálókat. Farun egyébként azt is tudja, kik készítették a felvételeket.
A kormány emberei videóztak
Az illegális felvételek miatt az iraki kormány is nyomozást indított, feltételezésük szerint fegyőrök csempészhettek be két mobiltelefont. Farun szerint ez nem igaz, mert a két felvételt két, magasrangú kormánytisztviselő készítette. Az ügyész egyiküket név szerint is ismeri, de nem kívánta nyilvánosan leleplezni.
A Reutersnek nyilatkozó Farun egyébként nem érti, hogy sikerülhetett az iraki kormánytisztviselőknek mobilt csempészniük a vesztőhelyre, ahol az amerikaiak végezték a biztonsági ellenőrzést. Az amerikai illetékesek a Reuters beszámolója szerint Szaddám elfogása óta attól tartottak, hogy a volt diktátor a síiták bosszújának áldozatául eshet.
Ezért is tarttották Huszeint amerikai őrizetben Bagdadban. A diktátort csak a szombati kivégzés előtt adták át az irakiaknak, amikor minden, a kivégzés elhalasztására tett kísérletük kudarcba fulladt.
Muktada asz-Szadr iraki radikális síita hitszónok volt Szaddám Huszein egyik hóhéra, írta szerdán a kivégzés egyik szemtanújára hivatkozva az ar-Rijád című szaúd-arábiai napilap. A szemtanú állítja: az akasztás előtt látta a síita vezetőt, amint felvette a hóhár kámzsáját a kivégzőhellyel szomszédos szobában. Az iraki televízióban bemutatott hivatalos filmfelvételen a három hóhér már a kámzsában volt látható. A szemtanú elmondta azt is, hogy az akasztáson jelen volt Abdel-Azíz al-Hakím, a legjelentősebb iraki síita szervezet, az Iraki Iszlám Forradalom Legfelsőbb Tanácsának (SCIRI) vezetője.
Muktada asz-Szadrnak személyes elszámolnivalója volt az egykori iraki diktátorral. Apját Szadek asz-Szadr síita főpapot 1999-ben a síiták szent városában, Nedzsefben gyilkolták meg. A síiták Szaddám Huszein rendszerét okolják haláláért.
A szemtanú arról is beszámolt, hogy Muktada asz-Szadr radikális hitszónok, akinek nagy befolyása van a kormányzó síita koalícióban, nyomást gyakorolt Núri al-Máliki iraki kormányfőre követelve tőle, hogy még az év vége előtt végezzék ki az egykori diktátort, valamint hogy személyesen jelen lehessen az akasztáson. (MTI)