Rendkívüli törvényszék elé állítanák a trianonozókat Szlovákiában?

2007.08.10. 11:17
Eduard Benest, a felvidéki magyarok jogfosztását törvényesítő egykori csehszlovák elnököt talán csak Horthy Miklós tudta úgy gyűlölni, mint Ján Slota szlovák kormánypárti politikus, aki, ha teheti, habzó szájjal szidalmazza Benest, a néhai elnök magyarellenes dekrétumait azonban védelmezi, vélekedett a pozsonyi Pravda pénteki számában egy szlovák történész.

A szenvedélyes magyarellenes indulatainak szinte naponta hangot adó Ján Slotáról, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnökéről a történész, Katarína Zavacká annak okán nyilatkozott a baloldali színezetű szlovák lapnak, hogy Slota bejelentette: pártja olyan törvényt terjeszt a parlament elé, amelynek nyomán Szlovákiában börtönben végeznék mindazok, akik vennék maguknak a bátorságot, s megkérdőjeleznék a trianoni szerződést és a Benes-dekrétumokat.

Minden ilyen törvény az egyén és az állam egyenrangúságát tagadó elvekből indul ki. Azon túlmenően, hogy az ilyen jogszabály eleve képtelenség lenne, egyszersmind azt is megjelenítené, hogy valamely politikai erő az állampolitika totalitására törekszik, fejtette ki Zavacká.

"Vajon milyen bíróságok tárgyalnák az ilyen eseteket: rendes, vagy netán rendkívüli törvényszékek lennének?" – tette fel a kérdést a történész, aki szerint az egykori Csehszlovákiában, majd 1940-ben, a fasiszta szlovák államban valóban volt ilyen jellegű törvény, s az a halálbüntetés intézményét is alkalmazta.

Zavacká szerint Benes politikájának megítélésében Slota igencsak "ellentmondásos magatartást tanúsít." Hol habzó szájjal szidja, hol meg védelmezi, mint ez esetben is, amikor magyarellenességét azzal a Benessel támasztja alá, akit a szlovák érdekek védelmezőjének szerepében fellépve olyannyira gyűlöl, hogy még Horthy is kalapot emelne előtte.