További Külföld cikkek
- Saját húga vádolta meg szexuális erőszakkal az OpenAI vezetőjét
- Eltűnt egy kisrepülőgép Kolumbiában
- Már Hollywoodot ostromolják a lángok, Anthony Hopkins villája is leégett
- Három újabb vádemelés történt korrupció miatt Belgiumban
- Videón, ahogy szétveri Netanjahu fejét egy politikai aktivista egy viaszmúzeumban
Az ülés konkrét feladata az, hogy az EU parlamentje véleményezze az októberben elfogadott - az országok csatlakozási felkészültségét értékelő - országjelentéseket. A tizenhárom tagjelölt ország képviselőinek 120 percük lesz arra, hogy kifejtsék véleményüket, tehát országonként két-két képviselő tud majd felszólalni, a terv szerint egy a kormánypárt, egy pedig az ellenzék képviseletében. Magyar részről Katona Béla és Szájer József szólhat elsőként az európai törvényhozás tagjaihoz.
Az EP mindent fizet
A teremben 750 üléshely van, ami elegendő lesz a képviselők "ültetésére", a fordítással viszont akad egy kis gond. A legtöbb nyelvet ugyanis külön szobában elhelyezett fordító tolmácsolja, de számítanak "áthallásokra", hiszen egy fülkében több tolmács is ül majd. A magyar, a lengyel, a román és bolgár nyelveket közvetlenül (tehát nem fülhallgatón keresztül) tolmácsolják majd a teremben.
Az egész esemény - beleértve a koncertjegyeket és az étkeztetést, valamint a repülőjegyek árát is - 752 ezer euróba (184 millió forint) kerül, s a számlát teljes egészében az Európai Parlament költségvetéséből fedezik.
Meglesz a 22 hely?
Magyarország számára gesztusértékű, hogy az ülésre 22 képviselő kapott meghívást, hiszen a nizzai szerződés csak 20 magyar küldöttel számolt. A csatlakozási tárgyalások egyik fontos presztízskérdése volt, hogy a magyar küldöttség kiharcolja a hazánkkal lakosságarányosan egy "súlycsoportban" lévő EU-tagokéval (például Belgiuméval) azonos, 22-es létszámot.
A mostani részvétel még nem jelenti azt, hogy az új tagok máris az Európai Parlament munkájának állandó részvevőivé válnak, a jelöltek egyelőre csak megfigyelők, a vitákban nem vehetnek részt. (A szerdai ülést például már csak a VIP-páholyból figyelhetik majd.) Jelen esetben ugyanis politikai gesztusról van szó, hiszen a bővítésről szóló vitában szót kívánnak adni a legérdekeltebbeknek, a csatlakozók képviselőinek is. Teljes jogú részvevőként jövő áprilisban, a csatlakozási szerződés aláírása után vehetnek majd részt a munkában a csatlakozók. Ez önmagában kuriózum, hiszen a 10 új tagállam képviselői már azt megelőzően beleszólhatnak az EU ügyeibe, hogy országuk ténylegesen tagjává válik a közösségnek!
Szétszóródó magyarok
A magyar küldöttség tagjai: Fazakas Szabolcs, Gulyásné Gurmai Zita, Hegyi Gyula, Katona Béla, Kósáné Kovács Magda, Molnár Gyula, Tabajdi Csaba, Vadai Ágnes, Vastagh Pál (MSZP), Szent-Iványi István, Eörsi Mátyás (SZDSZ), Szájer József, Balla Mihály, Braun Márton, Gruber Attila, Manninger Jenő, Schmidt Ferenc, Surján László, Vígh Ilona (Fidesz-MPP), Dávid Ibolya, Balsai István és Szászfalvi László (MDF).
Az ülésteremben a magyarok nem egy csoportban helyezkednek el, hanem ki-ki saját európai frakciójában ül majd: Így a szocialistáknál kilenc, a liberálisoknál kettő, az Európai Néppárt frakciójában pedig 11 (nyolc fideszes és három MDF-es) magyar foglal helyet.
A magyar képviselők hétfőn találkoznak az Európai Parlament politikai csoportjaival, majd Pat Cox, az Európai Parlament elnöke fogadja a meghívott országok küldöttségeinek megbízottjait, a delegációkban részt vevő parlamenti elnököket és alelnököket.