Meghalt a szaúd-arábiai uralkodó
További Külföld cikkek
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
Kedden temetik Rijádban a hétfőn reggel meghalt Fahd bin Abdel-Aziz királyt, Szaúd-Arábia uralkodóját, jelentették hírügynökségek a királyi családhoz közel álló körökre, illetve a rijádi Fejszál kórház orvosaira hivatkozva.
"Mély gyáasszal és szomorúsággal"
Egy 2002 nyarán készült kép az uralkodóról (Fotó: EPA)
A királyt, aki 82 vagy 83 éves volt, hétfőn reggel érte a halál. Május végén szállították kórházba heveny tüdőgyulladással és magas lázzal. Egészségi állapota meglehetősen törékeny volt, cukorbetegségben szenvedett, erős dohányos volt, 1995-ben szélütés érte; ennek nyomán az uralkodói jogkörök nagy részét Abdallah trónörökös, Fahd féltestvére vette át.
A szaúdi televízióban délelőtt beolvasott hivatalos közlemény megerősítette a kórházi forrásokból származó értesülést. Eszerint "a királyi udvar mély gyásszal és szomorúsággal értesült az (iszlám) szent helyeinek őrzője, Fahd király betegség miatt bekövetkezet haláláról". Az uralmat és a királyi jogköröket Abdallah trónörökös vette át.
A király 1982-ben foglalta el a szaúdi trónt, uralkodása alatt országa a korábbinál is közelebb került két szövetségeséhez, az Egyesült Királysághoz és az Egyesült Államokhoz. Fiatalkorában igazi playboyként viselkedett, emlékeztet a BBC. Híres volt nőügyeiről, ivászatairól és szerencsejáték-szenvedélyéről. Egyszer egy éjszaka alatt hatmillió dollárt vesztett el egy monte-carlói kaszinóban.
A világ egyik leggazdagabb embere volt
A király idén februárban Schröder német kancellárral tárgyal (Fotó: EPA)
Háled halála után 1982-ben lépett a vahhábita királyság trónjára. Rijádra - a nyugati szövetség ellenére - nagy nyomás nehezedik azóta, hogy kiderült: a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrormerényletek 19 végrehajtója közül 15 szaúdi állampolgár volt. A királyság annak gyanújába keveredett, hogy elősegíti a nemzetközi terrorizmust. Oszama bin Laden, az al-Kaida terrorszervezet feje maga is szaúd-arábiai származású.
Szaúd-Arábia rendelkezik a Föld legnagyobb ismert kőolaj-készletével, az elhunyt uralkodó a világ egyik leggazdagabb embere volt: magánvagyonát 48 milliárd euróra taksálják. Rijádi forrás szerint Fahd halála után sem lesz változás a királyság olajpolitikájában, amelynek célja a világpiac bőséges ellátása és az árak stabil szinten tartása.
Nem várható változás
A trónörökös Abdullah kéz a kézben Bush elnökkel (Fotó:EPA)
Rijádi diplomaták szerint az 1924-ben született Abdallah uralkodása alatt nem várhatók nagyobb változások sem Szaúd-Arábia külpolitikájában, sem pedig olajpolitikájában, miután trónörökösként már tíz éve ő vitte a napi ügyeket Fahd király agyvérzése után.
Bár inkább tekintik arab nacionalistának, mint Amerika-barát bátyját, Abdallah igyekezett szeptember 11-e után helyrehozni Rijád és Washington kapcsolatait. Amikor az al-Kaida öngyilkos merénylői 2003-ban olyan támadássorozatot indítottak, amelynek célja a királyi ház megdöntése s a "hitetlen" Nyugattal való kapcsolatok megszakítása volt, Abdallah példa nélküli hajtóvadászatot indított a terroristák ellen.
Szaúd-Arábia a fő kiinduló bázisa volt az 1991-es öbölháborúnak, amely megszabadította Kuvaitot az iraki megszállástól, 12 évvel később Abdallah nyíltan ellenezte az Irak elleni inváziót. Továbbra is a királyság 1932-es alapításáig visszanyúló amerikai-szaúdi kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta, a trónörökös nyilvánosan bírálta az Izraelnek nyújtott washingtoni támogatást.
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök a múlt héten hívta össze a rendkívüli arab csúcsot a sarm-es-sejki, csaknem kilencven halálos áldozatot követelő terrormerényleteket követően. A tanácskozáson napirendre kerül az izraeli-palesztin válság és Irak is.