Kilencvenegy halott Rijádban

-1.11.30. 00:00
Míg a szaúdi belügyi források húsz áldozatról, köztük hét amerikairól tudnak, az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerint 91-en vesztették életüket a rijádi merényletekben. Amerikai külügyi források kedd esti közlése szerint a rijádi terrorakciókban nyolc amerikai állampolgár halt meg és 17 sebesültet kezelnek kórházakban.
Kilencvenegyen vesztették életüket a rijádi hármas terrormerényletben - mondta el egy neve elhallgatását kérő amerikai külügyi tisztviselő az AP-nek. Szaúdi források korábban húsz halottról, köztük hét amerikairól számoltak be. Az AP értesülései sezrint a 91 ártatlan áldozat mellett kilenc súlyosan megégett holttestet, a merénylők maradványait is megtalálták.

Amerikai diplomatákat rendeltek haza
Hazarendelik Szaúd-Arábiából az amerikai diplomaták jelentős részét a rijádi merényletsorozat nyomán, s csak az alapvetően szükséges feladatok ellátásához maradnak munkatársak a nagykövetségen és a konzulátusokon. A washingtoni külügyminisztérium kedden este jelentette be, hogy az amerikai diplomaták egy részét és családtagjaikat visszarendelik Szaúd-Arábiából, a megnövekedett terrorveszély miatt. Ugyanakkor az arab országban lévő amerikai polgároknak is a távozást ajánlották a legalább 29 halálos áldozatot követelő robbantások után. Szaúd-Arábiában 35-40 ezer amerikai állampolgár él, illetve dolgozik.

A belügyi forrásokra hivatkozó hivatalos szaúdi hírügynökség hét amerikai, hét szaúdi, két jordániai, két fülöp-szigeteki, egy libanoni és egy svájci halottról tud. Amerikai külügyi források kedd esti közlése szerint a rijádi terrorakciókban nyolc amerikai állampolgár halt meg és 17 sebesültet kezelnek kórházakban.

A támadásban kétszázan megsérültek. A kórházba kerültek közül legkevesebb negyvenen amerikaiak - jelentette be Robert W. Joran, az Egyesült Államok rijádi nagykövete. Tokiói bejelentés szerint egyébként három japán állampolgár is megsebesült a merényletekben.

az al-Kaidára gyanakszanak

A merénylők nagy sebességgel hajtottak az épületeknek, mielőtt felrobbantották volna magukat - mondták el szaúdi nyomozók a CNN-nek. Az amerikai és szaúdi hatóságok az al-Kaidát gyanítják a merényletek hátterében.

A lakónegyedben este tizenegykor elkövetett hármas merényletet hajnalban egy amerikai-szaúdi vegyesvállalat elleni támadás is követte. A merényleteket órákkal Colin Powell amerikai külügyminiszter keddi szaúd-arábiai látogatása előtt követték el.

"A terrorizmus bárhol, bárkire lesújthat" - jelentette ki Rijádba érkeztekor Powell. A külügyminiszter a robbanás idején még Ammánban, Jordániában tartózkodott. Ottani nyilatkozatában már felvetette az al-Kaida érintettségét, mint mondta, az al-Kaidára "utaló" körülmények között követték el a támadásokat.