Hová tűnt Szubota Erzsike?

2005.11.18. 16:00
A magyar-ukrán határon az átkelők nyolcvan százaléka csempészésből él. A legkisebb kockázatot vállalva is háromezer forintot kereshetnek egy fordulóval, ha győzik kivárni a sokszor félnapos sort. Tiszasalamon polgármesterasszonya szerint az ukrajnai állampolgárokat diszkriminálják, mert sokkal nehezebben juthatnak át a határon, mint az EU-s állampolgárok. Utánanéztünk, hogy igaza van-e Szubota Erzsébetnek.

Nagy, szőrös kézfej nyúlik be a kocsiablakon. Kapanyélhez szokott tenyerét mutatja felénk, és sürgetően dobol az ajtón. Csak akkor nyugszik meg, amikor belerakjuk az előre elkészített kétszáz forintot. Az adót befizettük, cetlit is kapunk, odagördülhetünk végre az útlevélvizsgálathoz.

A magyar-ukrán határon vagyunk, Záhonyt már elhagytuk, Csapot még nem értük el. Olyan, mintha a tíz-tizenöt évvel ezelőtti magyar-jugoszláv határról átvezényelték volna az összes kivénhedt, nagy tankú, jó rejtekhelyeket kínáló Mercedest, Audit, Volkswagen Passatot, kiegészítve az ukrán rendszámú Volgákkal és Zsigulikkal.

A határátlépők nyolcvan százaléka cigarettát vagy benzint csempész. Hiába, Ukrajnában egy doboz Marlborót száz-százhúsz forintért megkaphatunk, a benzin literjéért százhatvan forintot kell fizetni.


A madárinfluenza miatt a motorházakba is belenéznek
Tekintse meg képeinket!

Nyílt levélt Juscsenkónak

Kíváncsiak vagyunk, hogy igaza van-e Szubota Erzsébetnek, a kárpátaljai Tiszasalamon polgármesterasszonyának, aki azt állítja: a magyarországi magyarok soron kívül, gyorsított eljárásban jutnak át a határon, miközben az ukrán állampolgárok - köztük az ottani magyarok - akár egy egész napot is vesztegelnek. A csapi polgármesterrel közös nyílt levelet küldött Juscsenko államfőnek: "A civilizált világban, így azt európai országok közösségében is négy alapvető ismérve van a szabadságnak: az emberek, a tőke, az áru és a szolgáltatások szabd áramlása".

Az utolsó sorompónál történik még egy kis incidens. Elvesztettük a kétszáz forintért kapott kis cetlit, de aztán az is meglett, pedig már-már úgy tűnt, hogy minden kezdődhet elölről. A kétszáz forintokat egyébként nem saját zsebre szedik az ukránok, hanem a Kijevben székelő feletteseik saját zsebére. Saját zsebre a várakozási időt lelassító csúszópénzt szedik; vannak ötszáz, ezer, ötezer forintos sorok.

Háromezer forint egy fordulón

A nyílt levélről szóló hírt még a kalandos határátkelés előtt megmutattuk a záhonyi határőrparancsnoknak. "Ez nem igaz" - mondta Czap István.

A Magyarországra érkező autókat - függetlenül a rendszámától - a madárinfluenza pánik óta alaposan átvizsgálják, még a motorházba is benéznek. A nyugati határszélről is átvezényeltek vámosokat, és ha már itt vannak, akkor igyekeznek minél több csempészett cigarettát és benzint is lefoglalni. Kilométernyi hosszúságban torlódnak fel ezért a kocsik - magyar és ukrán rendszámúak egyaránt, EU-s sor nincs -, és több órába, akár fél napba is beletelik az átkelés.

A csempészek többsége egyébként már nem ukrán, hanem magyar állampolgár. Lehet, hogy a magas munkanélküliség viszi rá a határmentén élőket a csempészetre, de a vámparancsnok annyit azért megjegyez, hogy hónapok óta hiába próbálnak takarítónőt felvenni. Egy hatvan literes üzemanyag tartályú autóval viszont egy fordulón háromezer forintot lehet keresni.

Mintha bombatalálat érte volna

A határ mellett fekvő Tiszasalamonnál kevés reménytelenebb falut ismerünk. Pedig a főként gyümölcsfacsemete nevelésre szakosodott Határőr Szovhoz felszámolása sem rendítette meg a helyieket, az emberek többsége a környékbeli üzemekben - parkettagyár, autógyár, kukoricafeldolgozó - vállalt munkát.


Tiszasalamon, főtér
Tekintse meg képeinket!

A falu terjeszkedésének az egyik oldalról a vasúti sínek, a másikról a határ szab gátat. Kihalt a későhatvanas évek stílusában épített kétemeletes polgármesteri hivatal. A földszinti folyosó dohányzóasztalán rosszul lefordított Lomonoszov idézet fekete filccel egy kartonpapíron: "Meglátni vagy megismerni vidékeket lehet: vagy saját szemeddel vagy könyvek segítségével". Na ja, itt van a könyvtár is.

A lépcsőház olyan, mintha bombatalálat érte volna, falról lepotyogott törmelékek mindenütt; nem is merünk továbbmenni, mert gyanúsan inogni kezd a szerkezet. A földszint egyik irodájában ég a villany, bent három nő papírokat rendezget. "Erzsike nincs itt, és nem is tudjuk, hogyan lehet elérni" - mondják és finoman kidobnak minket.

A hivatal előtt két férfi búcsúzkodik, nem józanok már, de legalább tudják, hol lakik Erzsike. A hivatallal szemben. A hosszabb hajú Erzsike kapujáig kísér minket, és kiabál az udvarra: "Erzsike, Erzsike!" Bent lekapcsolják a villanyt, semmi mozgás. Megtaláljuk a különös módon a kerítésen belülre szerelt csöngőt, de hiába nyomjuk. A villanyt néha felkapcsolják odabent, majd megint sötét lesz. Az utcabelieket hiába kérdezzük, valaki szerint Erzsike költözködni készül.

Hruscsov felduzzasztotta

Áthajtunk a Tiszasalamonnal szinte egybeépült nyolcezres városba, Csapra. Az ukrán származású Hruscsov pártfőtitkár 1956 után találkozott itt Kádárral. "Ez meg milyen falu itt a határ mentén?" - kérdezte, és a következő hónapban meg is született a határozat a városalapításról. A szovjet időkben jelentős volt a vasúti forgalma Záhony testvérállomásának, most azonban csak az Ukrajnába tartó teherforgalom zajlik itt; Kijevben túl magas a tranzitdíj, ezért inkább Belorusszián keresztül mennek Oroszország és a Nyugat között a tehervonatok.

A felduzzasztott városba a Szovjetunió minden részéből költöztek emberek, így Csap lakóinak ma már csak a fele magyar származású. A polgármesteri hivatalon mégis ott leng az ukrán mellett a magyar zászló. Pliska György alpolgármestert kérdezzük arról, hogy mit remélnek az államfőnek küldött nyílt levéltől. "Milyen nyílt levéltől?" - kérdezi. Mutatjuk az újsághírt, felhívja a polgármestert, de ő sem tud semmi ilyenről. "A nem csempészésből élő ukrajnaiak és magyarországiak egyformán szenvednek az átjárhatatlan határtól, úgyhogy akinek dolga van odaát, az inkább vonatra száll" - mondja.

Néha meggyógyul

De akkor mi végre a nyílt levél? Miért bujkál Erzsike? Elszórt megjegyzésekből lassan kirajzolódott az önkényeskedő Kucsma elnök utáni korszakot jól jellemző történet.

Tiszasalamon polgármesterasszonya az ukrán elnökválasztáson Kucsma jelöltjét, Janukovicsot támogatta és különféle érvekkel - ennek elgondolását olvasóink fantáziájára bízzuk - falubelijeit is erre buzdította. Janukovics veresége után az Erzsike-ellenesek többször megpróbálták eltávolítani tisztségéből Erzsikét. Olyan is előfordult, hogy a tanácsülés köpködésbe torkolt. Amikor Erzsike vesztésre áll, olyankor betegállományba vonul, és odahaza kapcsolgatja a villanyt, ha valaki becsönget hozzá. Ha győzelemre áll, meggyógyul.

KGST-s időket idéz

Hazafelé lemondunk a záhonyi átkelésről, mert a csempészek szerint tizenkét órás sor várakozik. Kipróbáljuk hát az Ungvár melletti, állítólag könnyebben járható szlovák-ukrán határt.


Cigi a zokniban
Klikk a képre!

"Hol jártak? Miért?" - kérdezi a KGST-s időket idézően a fiatal ukrán állam vámosa, közben fürkészve figyel, majd a Suzuki felnyitott csomagtartóajtaját kocogtatva kérdezi: "Cigarettát nem hoznak" "Nem." "Ééééérdekes" - kocogtat tovább.

A madárinfluenzás csirkék egyébként a szlovák-ukrán határról akadálytalanul bejuthatnának az EU-ba, mert a magyarországi szigorított ellenőrzésnek nyoma sincs, csak cigarettát és benzint keresnek, azt is csak ímmel-ámmal. Az átkelés így is négy és fél óráig tart. EU-s és EU-n kívüli polgároknak egyaránt.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Intenzív osztályra került Jair Bolsonaro volt brazil elnök egy sürgősségi műtét után

Intenzív osztályra került Jair Bolsonaro volt brazil elnök egy sürgősségi műtét után

Tizenkét órás operáción van túl a politikus.

április 14., 19:22

  • Külföld
Megvan, ki vezeti a Vatikánt ideiglenesen Ferenc pápa halála után

Megvan, ki vezeti a Vatikánt ideiglenesen Ferenc pápa halála után

Az ő feladata lesz megszervezni a következő hetek eseményeit.

9 perce

  • Külföld
Feladta magát a rendőrségen a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját felgyújtó férfi

Feladta magát a rendőrségen a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját felgyújtó férfi

Kalapáccsal tervezte megölni Josh Shapirót.

április 14., 17:35

  • Külföld
Associated Press: Rómában folytatódhatnak az iráni atomprogramról szóló tárgyalások

Associated Press: Rómában folytatódhatnak az iráni atomprogramról szóló tárgyalások

Az Iránt sújtó szankciók enyhítése is szóba kerülhet.

április 14., 17:32

  • Külföld
Leállították a Pfizer májkárosodást okozó kísérleti súlycsökkentő gyógyszerének gyártását

Leállították a Pfizer májkárosodást okozó kísérleti súlycsökkentő gyógyszerének gyártását

Ugyanakkor az érintett beteg gyorsan felépült, miután abbahagyta a tabletta szedését.

április 14., 17:25

  • Külföld
Műholdfelvételeken látható, ahogy Észak-Korea a valaha volt legnagyobb hadihajóját építi

Műholdfelvételeken látható, ahogy Észak-Korea a valaha volt legnagyobb hadihajóját építi

Kétszer akkora lesz, mint az eddigi hadihajójuk közül bármelyik.

április 14., 15:20

  • Külföld
Szijjártó Péter: Újabb elvakult háború- és Ukrajna-párti kezdeményezéseket jelentett be Brüsszel

Szijjártó Péter: Újabb elvakult háború- és Ukrajna-párti kezdeményezéseket jelentett be Brüsszel

Idén 40 milliárd euróra akarják emelni az Ukrajnának nyújtandó fegyvertámogatásokat.

április 14., 16:37

  • Címlapon
Argentínában felidézték, hogy egy magyar orvos lézerterápiájával állították talpra Ferenc pápát

Argentínában felidézték, hogy egy magyar orvos lézerterápiájával állították talpra Ferenc pápát

Gyászba borult a dél-amerikai ország a katolikus egyházfő halála után.

58 perce

  • Címlapon
Meghalt Ferenc pápa

Meghalt Ferenc pápa

Az egyházfő 88 éves volt, húsvéthétfőn egyszerre gyászol és ünnepel a keresztény világ.

4 órája

  • Külföld
Meghamisította egy kisfiú levelét a szerb elnök

Meghamisította egy kisfiú levelét a szerb elnök

Politikai okai voltak Alekszandar Vucsicsnak.

április 14., 14:53

  • Külföld
Megkezdődött a leváltott dél-koreai elnök büntetőpere, aki decemberben hadiállapotot hirdetett pár órára

Megkezdődött a leváltott dél-koreai elnök büntetőpere, aki decemberben hadiállapotot hirdetett pár órára

A volt elnök elmondása szerint nem akarta megbénítani az országot.

április 14., 12:28

  • Címlapon
Ez történik Ferenc pápa halálát követően

Ez történik Ferenc pápa halálát követően

Az új pápa megválasztására a konklávén keresztül kerül sor.

2 órája

  • Külföld
Elutasították a fellebbezést, őrizetben marad az isztambuli polgármester

Elutasították a fellebbezést, őrizetben marad az isztambuli polgármester

Ekrem Imamoglut terrorizmussal és korrupcióval gyanúsítják.

április 14., 19:55

  • Külföld
Franciaországtól vásárol hajóelhárító rakétákat Görögország

Franciaországtól vásárol hajóelhárító rakétákat Görögország

Athén hangsúlyozta, hogy nem fenyegetőzik, hanem őt fenyegetik.

április 14., 19:46

  • Külföld
Küldöttséget küld a Hamász Katarba, folytatódhatnak a tűzszüneti tárgyalások

Küldöttséget küld a Hamász Katarba, folytatódhatnak a tűzszüneti tárgyalások

A háború eközben tovább zajlik, a halálos áldozatok száma hétfőn 38-cal nőtt.

április 14., 21:04

  • Külföld
Putyin megtalálta Európa Achilles-sarkát, a tenger alatt jöhet a küzdelem

Putyin megtalálta Európa Achilles-sarkát, a tenger alatt jöhet a küzdelem

Gyanús viselkedés után kutatnak.

április 14., 12:12

  • Külföld
Felgyújtották a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját

Felgyújtották a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját

A rendőrség tízezer dollár jutalmat ajánlott fel, aki bármilyen információval rendelkezik az elkövetőről.

április 14., 05:51

  • Külföld
Jelentős gazdasági hasznot remél Kazahsztán Jennifer Lopez koncertjétől

Jelentős gazdasági hasznot remél Kazahsztán Jennifer Lopez koncertjétől

Kevés nemzetközi sztár látogat el az országba, így ez kiugró lehetőség Kazahsztánnak.

április 14., 10:36

  • Külföld
Meghalt Jean Marsh, a Visszatérés Óz földjére és a Ki vagy, doki? sztárja

Meghalt Jean Marsh, a Visszatérés Óz földjére és a Ki vagy, doki? sztárja

A többszörös Emmy-díjas színésznő 90 éves volt.

április 14., 07:07

  • Külföld
Tévedésből deportáltak El Salvador rettegett börtönébe egy férfit az Egyesült Államokból

Tévedésből deportáltak El Salvador rettegett börtönébe egy férfit az Egyesült Államokból

Még 2019-ben kapott jogi védelmet a kitoloncolás ellen.

április 14., 06:16

  • Címlapon
„Elzárkózott a pompa és a kiváltságok nagy részétől” – jellemezte a nemzetközi sajtó Ferenc pápát

„Elzárkózott a pompa és a kiváltságok nagy részétől” – jellemezte a nemzetközi sajtó Ferenc pápát

Így számoltak be a világ vezető sajtótermékei a katolikus egyházfő haláláról.

1 órája

  • Címlapon
„Elárvult a világ” – a magyar közélet is reagált Ferenc pápa halálának hírére

„Elárvult a világ” – a magyar közélet is reagált Ferenc pápa halálának hírére

„Búcsúzunk” – írta a közösségi oldalán Orbán Viktor.

2 órája

  • Külföld
Távozott a külügyminisztériumból az USAID-leépítésért felelős Peter Marocco

Távozott a külügyminisztériumból az USAID-leépítésért felelős Peter Marocco

Trump volt embere rekordidő alatt tizedelte meg az amerikai segélyprogramokat.

április 14., 10:10

  • Külföld
Daniel Noboa nyerte az ecuadori elnökválasztást

Daniel Noboa nyerte az ecuadori elnökválasztást

Riválisa, Guillermo Lasso újraszámlálást követel.

április 14., 07:11

  • Külföld
Volodimir Zelenszkij: Az ukrajnai konfliktus világháborúvá fajulhat

Volodimir Zelenszkij: Az ukrajnai konfliktus világháborúvá fajulhat

Az ukrán elnök meghívta Donald Trumpot Ukrajnába.

április 14., 06:39

  • Címlapon
Erdő Péter: Hálát adunk a kegyelmekért, amelyekben Ferenc pápa szolgálata révén részesültünk

Erdő Péter: Hálát adunk a kegyelmekért, amelyekben Ferenc pápa szolgálata révén részesültünk

A bíboros szeretettel emlékezik vissza Ferenc pápa budapesti látogatására.

2 órája

  • Címlapon
Újabb politikai tabu dőlhet meg Németországban

Újabb politikai tabu dőlhet meg Németországban

Már a választás során elkezdődött az AfD normalizálása.

2 órája