Mielőtt elkészül az atomerőmű
A nyilatkozó illetékes szerint ha George Bush elnököt újjáválasztják, az Egyesült Államok a jelenleginél "sokkal nagyobb mértékben be fog avatkozni Irán belügyeibe". A Times szerint a Washingtonban "héjaként" közismert forrás utalást tett az iráni nukleáris létesítmények elleni katonai csapás lehetőségére is mondván, jövőre még van lehetőség a Busherben épülő fő iráni atomlétesítmény lerombolására, ez a lehetőség azonban bezárul, amint Oroszország leszállítja Iránnak a fűtőelemeket.
Ezután rendkívüli környezeti károkat okozna a létesítmény megsemmisítése, tette hozzá.
Oroszország a jövő év elején adja át a nukleáris fűtőrudak első szállítmányát Iránnak, és a reaktort a tervek szerint az év vége előtt feltöltik.
Segítség az al-Kaidának
A rezsimbuktatás indoka is adott lehet, a szeptember 11-i terrortámadások előzményeit és az amerikai titkosszolgálatok elhárító munkáját vizsgáló kongresszusi bizottság a jövő héten esedékes jelentése kapcsolatot vél felfedezni Irán és az al-Kaida között. A bizottság jelentése korábban elvetette az Irak elleni háború egyik indokaként hangoztatott kapcsolatot a terroristák és Huszein diktatúrája között.
A Time magazin értesülései szerint a teheráni vezetés informális kapcsolatokat ápolt bin Laden terrorszervezetével. A jelentés szerint nyolc-tizennégy szeptember 11-i géprabló 2000 októbere és 2001 februárja között Iránon keresztül hagyta el Afganisztánt. Az iráni kormány külön utasítást is kiadott határőreinek, amely szerint a terroristákat nem szabadott "zargatni" a határokon, és még pecsétet sem kaptak útlevelükbe.
Irán korábban elismerte, hogy több al-kaidás, közöttük több vezető is, Iránban kapott menedéket. Az Egyesült Államok feltételezései szerint többek között Szád bin Laden, Oszama fia is Iránban bujkál, írja a Time.