További Külföld cikkek
- Zelenszkij: Lukasenka bocsánatot kért, Trumppal megszülethet a megállapodás
- Új vírusjárvány jöhet Kínából, még vakcina sincs ellene
- Reuters: bármelyik pillanatban lemondhat a kanadai miniszterelnök
- Meghalt The Vivienne, a világhírű drag queen
- Az évtized legkomolyabb havazása csaphat le az Egyesült Államokban, a Nemzeti Gárdát is bevetik
A biztonsági rendszer csütörtökön reggel kapcsolta ki az atomerőmű első energiablokkját, amely három hete már százszázalékos teljesítménnyel próbaüzemelt. A leállítás okát, amelyre az elektromos berendezések próbái közben került sor, a szakértők szerint a turbógenerátorban kell keresni. Az már bizonyos, hogy a probléma az atomerőmű úgynevezett másodlagos rendszerében található, és nincs összefüggésben a reaktorban folyó maghasadási folyamattal, tehát nem jelent veszélyt a környezetre.
Másodszorra kellett leállítani
A temelíni atomerőmű első reaktorának tesztelése százszázalékos szinten január 10-én kezdődött. Ez már a második alkalom, hogy a biztonsági rendszer leállította a működést. Az első leállítás mindjárt január 10-én volt, amikor a hűtőfolyadékok vezetékrendszerében keletkeztek kisebb bajok. - Az új leállás komoly műszaki probléma, amelynek már nem szabadna megismétlődnie - szögezte le Drábová.
Frantisek Hezoucky, az atomerőmű igazgatója a hét végén beismerte, hogy a felmerült hiba miatt ellenőrizni kell több másodlagos berendezést, és ezért számolni kell azzal, hogy a hivatalos próbaüzemeltetés kezdete márciusról áprilisra csúszik. Drábová ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy Hezoucky véleménye "igen optimista".
A tiltakozás ellenére tovább építik az erőművet
A temelíni atomerőmű 14 éve készül, és eddig mintegy százmilliárd koronájába került a cseh költségvetésnek. Az erőmű miatt éles vita keletkezett Prága és Bécs között. Az osztrákok ugyanis nem tartják biztonságosnak a szovjet reaktorral, de amerikai biztonsági berendezésekkel működő erőművet, és szeretnék elérni, hogy a csehek ne helyezzék üzembe. Prága ezt határozottan elutasítja, és a nemzetközi szakmai fórumok is neki adtak igazat. Bár kormányzati szinten a feleknek sikerült kompromisszumos megegyezést kötniük, Ausztriában továbbra is heves kampány folyik Temelín ellen. Csehországban a lakosság mintegy 75 százaléka támogatja az erőmű teljes üzembe helyezését.
Temelínben már készül a második reaktorblokk is, és rövidesen radioaktív fűtőtesteket helyeznek el ebben a blokkban is. Eredetileg Temelínben négy reaktorblokknak kellett volna épülnie, de a rendszerváltás után döntés született, hogy csak két reaktorblokk lesz.