Tízezer hamis kérelemre adtak ki brit útlevelet
További Külföld cikkek
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
- Előkerült egy videó arról, ahogy becsapódik a teherszállító repülőgép egy litván lakóházba
Joan Ryan belügyminisztériumi államtitkár ismertetése szerint a tavaly szeptemberrel zárult 12 hónapban a minisztériumhoz 16 500 csalárd útlevélkérelem futott be; az útlevélhivatal ebbõl 10 ezret nem tudott kiszûrni.
Marokkói merénylõ kapott brit útlevelet
Jutott a hamis kérelmek alapján kiadott brit útlevelekbõl egy marokkóinak, akit egy casablancai robbantásos merényletben találtak bûnösnek, valamint egy londoni illetõségû terroristának, akit tavaly életfogytig tartó börtönre ítéltek tömeges terrormerényletek elõkészítésének vádjával.
Ez utóbbinak, a 34 éves, indiai születésû Dhiren Barotnak, akivel szülei egyéves korában költöztek Londonba, a tavaly novemberben meghozott jogerõs ítélet szerint legalább 40 évet kell börtönben töltenie, mielõtt szabadlábra helyezése szóba kerülhetne.
A londoni metró felrobbantását tervezte egy másik kérelmezõ
A hindu családban született, de az iszlámra áttért Barot a vádirat szerint egy "alvó terrorista sejtet" vezetett. New Yorkban, Washingtonban, Londonban és szerte Nagy-Britanniában tervezett pusztító robbantássorozatot. Célpontjai között volt a New York-i értéktõzsde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank, valamint a Citigroup és a Prudential befektetési és biztosítási csoportok székháza csakúgy, mint a londoni metró.
A terroristajelölt számítógépén talált egyik elektronikus dokumentumból kiderült, hogy Barot a londoni Temze folyó alatt áthaladó egyik metróvonal alagútjában is robbantást tervezett, olyan erejût, hogy a mennyezet beszakadjon és a víz elöntse az alagutat.
Egy másik támadási listán a londoni Waterloo, Paddington és King's Cross pályaudvarok neve állt. Barot mindemellett két olyan elõrehaladott terven is dolgozott elfogása idején, amelyek célja úgynevezett "piszkos bomba" felrobbantása lett volna Londonban; az ilyen szerkezet hagyományos robbanószerrel sugárzó anyagot szórna szét nagy területen.
Új rendszer lesz
A brit kormány - éppen a csalárd útlevélkérelmek kiszûrése érdekében - májustól elkezdi bevezetni azt a rendszert, amelynek alapján a brit útlevélért elsõ ízben folyamodóknak személyes interjún kell részt venniük, és csak ezután bírálják el a beadott kérelmeket. Jelenleg elég postán feladni a folyamodványokat.
Tavalyi londoni sajtóértesülések szerint már az amerikai hatóságokat is komolyan aggasztja, hogy a jelenlegi brit útlevélrendszerben bármely brit állampolgár különösebb biztonsági ellenõrzés nélkül juthat olyan úti okmányhoz, amely vízummentes beutazást tesz lehetõvé az Egyesült Államokba. A The Sun néhány hónappal ezelõtti írása szerint Washingtonban sokan úgy gondolják, hogy Nagy-Britannia most már nagyobb biztonsági kockázatot jelent Amerikára, mint Afganisztán, Irán, vagy Irak.
Az újság szerint Washingtonban máris történtek kezdeményezések a brit vízummentesség megszüntetésére.