Kínzókamrából full extrás hálószoba
A luxuslakóház építési terveit már be is nyújtották a lisszaboni városi tanácsnak. Ha a városatyák jóváhagyják a tervet, akkor a 40 évig tartó Salazar-diktatúra idején számos halálos áldozatot is követelő rettegett vallatótermeket, kínzókamrákat és cellákat elegáns luxuslakásokká alakítják - írja a BBC.
A tervekre a portugáliai fasiszta rendszer veterán ellenállói felhábrodottan reagáltak. Egyes vélemények szerint a titkosszolgálat áldozatai legalább annyit megérdemelnek, hogy a PIDE egykori székházát emlékükre múzeummá alakítsák. Ezzel nemcsak kegyeletüket rónák le az elhunytak előtt, de emléket állítanának a diktatúra elleni küzdelemnek is. A tiltakozókat igazából az háborítja fel, hogy az építővállalat még emléktáblával sem kíván tisztelegni a titkosszolgálat áldozatai előtt.
Bohémok negyede
Az épület falán jelenleg emléktábla tiszteleg annak a négy áldozatnak az emléke előtt, akit a PIDE 1974 augusztus 25-én lőtt agyon, mikor a diktatúra ellen az utcára vonult tömeg összegyűlt a környéken. A titkosszolgálat emberei tüzet nyitottak a fegyvertelen tömegre.
Lisszabon Chiado kerülete a 19. század óta a portugál főváros művészeinek és értelmiségieinek kedvelt városrésze. A környéken azonban 1988-ban súlyos tűzvész pusztított. Az újjáépített, elegáns, színes és felkapott negyedben az ingatlanárak hirtelen rendkívül magasra szöktek, és nagyon kapóssá váltak a lakások. A volt titkosszolgálat épületét azonban sötét múltja miatt eddig egyetlen vállalkozó sem akarta felújítani.