Újabb színész akar az USA elnöke lenni
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
A népszerű Law and Order című tévésorozatból ismert Fred Thompson színész, volt szenátor is indul a republikánus jelöltségért a 2008-as amerikai elnökválasztáson. A Magyarországon Esküdt ellenségek címmel látható krimisorozat sztárja a tervek szerint csütörtökön jelenti be immár biztossá vált indulását.
Elemzők szerint a 65 éves politikus, Tennessee állam egykori szenátora - aki a legkövetkezetesebb középutas konzervatív pályázóként kívánja elnyerni a szavazók bizalmát - alaposan felforghatja a republikánus elnökjelölt-aspiránsok rangsorát. Az indulását hónapok óta lebegtető politikus közölte: bizonyos abban, hogy lehetséges megváltoztatni a washingtoni politikát, és szembenézni a kihívásokkal úgy, ahogy az amerikaiak korábbi nemzedékei tették, "egységben, szorgalommal és azzal a hittel, hogy győzni fogunk".
Thompson a sajtónak küldött elektronikus levelében kifejtette: hónapokig vizsgálta, érdemes-e indulnia, és végül arra jutott, hogy igen, érdemes. Több lehetséges támogatója azonban nem tudta kivárni bejelentését és már más jelölt mellé állt. Független politikai elemzők szerint azonban Thompsonnak - lévén televíziós híresség és közismert konzervatív politikus - nem lesz nehéz behoznia a hátrányt, amelyet a viszonylag késői indulás okozott.
A közvélemény-kutatásokban korábban is szerepeltetett Thompson szilárdan tartja második helyét a republikánus politikusok népszerűségi rangsorában Rudy Giuliani volt New York-i polgármester mögött. Utóbbinak 25 százalékos a támogatottsága, Thompsonnak 21, a harmadik helyen Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó áll 17 százalékkal.
A demokrata párti mezőnnyel szemben - ahol mind inkább Hillary Clinton New York-i szenátor elsősége körvonalazódik - a republikánus versengők rangsora képlékeny. A legkorábbi, meghatározó jelentőségű előválasztások államaiban ugyanis Thompson gyenge támogatottságú, Romney a legnépszerűbb. A volt színész ennek megváltoztatására még a héten kampánykörútra indul Iowa, New Hampshire, Dél-Karolina és Florida államokba.
Elemzők azt is megjegyzik: a George Bush kormányzásából kiábrándult konzervatív szavazótábor nosztalgiával gondol vissza a néhai - szintén színészként indult - Ronald Reagan elnökségére. Sokan a jelenlegi nyolcfős kormánypárti jelöltaspiránsi mezőny egyik tagjával sincsenek kibékülve, és Thompsonban látják a reményt a konzervatív aranykor visszahozatalára.
McCain kitart Bush iraki háborús politikája mellett
John McCain szenátor, a vezető republikánus elnökjelölt-aspiránsok egyike továbbra is kiáll George Bush elnök iraki háborús politikája mellett, mert meggyőződése, hogy az amerikai csapatkivonás káoszt idézne elő és népirtáshoz vezetne az arab országban. Miközben a demokrata párti ellenzék háborút ellenző táborához egyre több kormánypárti politikus csatlakozik, csökkentve a népszerűtlen Bush elnökhöz való kötődést, az arizonai szenátor egy iowai kampányrendezvényen kifejtette: ellenez mindenfajta kivonulási határidőt.
McCain talán az egyetlen elnökjelölt-aspiráns, aki egyértelműen támogatja Bush háborús stratégiáját. Egy iowai kisvárosban, Neolában mondott beszédében kifejtette: aggasztóan lassan halad Irakban a politikai megbékélés folyamata és az ország rendőrségének működését még komoly gondok jellemzik.
A konzervatív politikus - aki a múlt héten töltötte be 71. életévét, több elemző éppen idős kora miatt nem tartja esélyesnek az elnökjelöltségre - elismerte, hogy a Bush mellett való kiállás akkor, amikor az amerikaiak többsége ellenzi a háborút, politikailag kockázatos vállalkozás. Ugyanakkor leszögezte: ennél sokkal fontosabb meggyőzni az embereket arról, hogy esélyt kell adni az adminisztráció stratégiájának a sikerre. McCain egykor a haditengerészet pilótája volt, a vietnami háborúban fogságba esett, hat évig volt börtönben Hanoiban.
George Bush hétfőn meglepetésszerű villámlátogatást tett Irakban, hogy a helyszínen tájékozódjon a helyzetről, mielőtt a hónap közepén jelentést tesz a washingtoni kongresszusnak. Úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi biztonsági szint esetleg kisebb csapatlétszám mellett is fenntartható. Leszögezte: a csapatok nagyságáról nem a feszült washingtoni politikai légkör vagy a közvélemény-kutatások alapján fog dönteni, hanem azt a helyzetjelentést fogja higgadtan figyelembe venni, amelyet napokon belül megkap az Irakban állomásozó amerikai erők főparancsnokától és a bagdadi amerikai nagykövettől.