Nem válság, demokrácia
A törvényhozás szombaton 264-250 arányban ugyan igent mondott az amerikaiaknak egy északi front megnyitására lehetőséget adó, Törökországnak pedig tizenöt milliárd dolláros gazdasági segélycsomagot nyújtó javaslatra. Mivel azonban tizenkilenc képviselő tartózkodott, az amerikaiak kezdeményezése elbukott.
A kérdésről szerdai vezetőségi ülésén egyeztette a kormánypárt. Recep Tayyip Erdogan szerint a javaslat bukása nem kormánya megosztottságát, sokkal inkább a pártban uralkodó demokráciát jelzi - írja az AP.
Búcsú a segélyektől?
Bár a törökök véleménye szerint a döntés nem feltétlenül vezet az Egyesült Államok és az Irakkal egyedül határos NATO-tagállam viszonyának megromlásához, az ország könnyen eleshet az amerikaiak támogatásától a gazdaság rendbetételéhez feltétlenül szükséges hitelek kérdésében.
Amerika kivár
Törökország elveszítheti beleszólását az Irak jövőjével kapcsolatos tervezésben is. Az Egyesült Államok mindenesetre hivatalosan nem kommentálta a törökök döntését, félhivatalosan csak annyit mondtak, hogy a török kikötőkben kirakodásra várakozó szállítóhajóik egyelőre nem mozdulnak.
"Egyértelműen kedvező döntést vártunk" - nyilatkozta az AP-nek Robert Pearson, az Egyesült Államok ankarai nagykövete. "Egyelőre további felvilágosítást várunk a török kormánytól, csak azután döntünk a továbbiakról" - mondta.