Utalt arra, hogy az 1924-ben létesített üzemben figyelmen kívül hagyták egy olyan fizikai-kémiai reakció veszélyét, amely az elmúlt 80 év során zajlott folyamat kialakulása következtében - az utóbbi napok különleges időjárási körülményei között - felgyorsult, és elvezetett a robbanáshoz. Megemlítette, hogy a hangár betonalapzata 1930-ban készült, az idők folyamán lukacsos szerkezetűvé vált, s az alatta levő talajból beszivároghattak szerves anyagok az ammóniumnitrát tömegébe, s előidézhették az anyag felbomlását és felforrósodását.
Több mint kétezer sérült
A Libération keddi számában idézte Armand Lattes toulouse-i egyetemi vegyészprofesszort, aki szerint ilyen nagyságrendű detonációt csak rendkívüli mértékű felforrósodás okozhat, a hangárban tárolt anyag ugyanis 200 celsius fokon válik robbanékonnyá.
A nyomozás nem szándékos emberölés irányában folyik. A 29 halálos áldozattal és 2444 sebesüléssel járó üzemi katasztrófa az utóbbi 30 évben Franciaországban történt legsúlyosabb szerencsétlenség.
Bezárhatják a toulouse-i vegyi üzemeket
A robbanás centrumából kiinduló elemi erejű detonáció lakó- és középületek, iskolák és egyetemi kollégiumok tucatjait tette használhatatlanná, súlyosan megrongálódott egy 350 fős pszichiátriai intézet is. A kormány és az érintett intézmények 30 millió frank gyorssegélyt utaltak ki Toulouse megsegítésére.
A 650 ezer lakosú nagyváros peremén épült, hivatalos kategorizálás szerint veszélyesnek minősülő vegyigyárak bezárása a katasztrofális események óta ismét napirenden van.