Előrehozott választásokat tartanak Ukrajnában
További Külföld cikkek
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
- Vlagyimir Putyin fél megnyomni a piros gombot
- Többezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
Viktor Juscsenko ukrán elnök hétfő este bejelentette, hogy aláírta a parlament feloszlatására vonatkozó rendeletet és előrehozott választásokat tartanak az országban. Juscsenko egyenes adásban sugárzott televíziós üzenetében közölte: kötelessége feloszlatni a parlamentet, mivel tevékenysége sértette az alkotmányt. Juscsenko hétfő délután konzultációt tartott a parlament vezetésével és a frakcióvezetőkkel, miután kilátásba helyezte a törvényhozás feloszlatását. A konzultáción, amelyet az alkotmány az ilyen esetekben előír, a házelnök, helyettesei és a parlamenti képviselőcsoportok vezetői vettek részt.
A parlament nem fogadta el a döntést
Az oroszbarát pártok által dominált ukrán parlament elutasította Viktor Juscsenko államfő döntését arról, hogy feloszlatja a törvényhozást, és előre hozott választásokat ír ki május 27-re. A 450 képviselő közül 261, tehát a többség megszavazta hétfő este azt a határozatot, amellyel menesztették a központi választási bizottságot, és megtiltották az előre hozott parlamenti választás finanszírozását. A határozatban foglaltak szerint a parlament feloszlatását kimondó elnöki rendelet lépést jelent az államcsíny felé, és nem szabad utat engedni az elnöki rendeletben foglaltak megvalósításának.
A moszkvai látogatásra időzítve
Az elnök a politikai helyzetre hivatkozva a nap folyamán lemondta keddre tervezett moszkvai látogatását. A Kreml sajtóosztálya közölte, hogy Juscsenko telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.Juscsenko az elmúlt hetekben már többször a parlament feloszlatásával fenyegetőzött arra az esetre, ha nem szavatolható a törvényhozás alkotmányos működése.Juscsenko nemrég pártja, a Mi Ukrajnánk (NU) kongresszusán felszólalva az ország stabilitásának aláásásával és hatalombitorlással vádolta a kormányzó koalíciót, és egy sor követelést támasztott. Így követelte a hatalmi ágak egyensúlyának helyreállítását, s olyan törvény elfogadását, amely megakadályozza a parlamenti képviselők átülését az egyik frakcióból a másikba.
Szállingóztak a hívek
A parlament feloszlatására vonatkozó elnöki fenyegetések azt követően hangzottak el, hogy az kormányzó koalíció tábora az elmúlt hetekben 11 honatyával bővült, akik az ellenzék - köztük Juscsenko támogatói - padsoraiból ültek át. Az ukrán ellenzék attól tart, hogy májusra a jelenleg 260 fős kormánytöbbség háromszáz képviselőre duzzad, ami már elegendő lenne a kormánykoalíciónak az alkotmánymódosítására és az elnöki vétók leküzdésére.Kijevben és több vidéki nagyvárosban az elmúlt hetekben százezrek tüntettek kifejezve rokonszenvüket a parlamenttel.