További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítania, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccskísérlet Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
Juscsenkó nem kímélné a jelenlegi hatalmat
Viktor Juscsenkó - megmérgezték?
Az ellenzéki államfőjelölt erkölcsi kötelességének nevezte, hogy a Gongadze-ügyben más, más, nagy port felvert bűnügyekben megtalálják és bíróság elé állítsák a bűnösöket függetlenül eddigi pozíciójuktól. Mint ismert, a hatalomra nézve terhelő információkat megszellőztető Georgij Gongadze internetes újságírót négy évvel ezelőtt gyilkolták meg. Többen azzal vádolják Leonyid Kucsma leköszönő államfőt, hogy ő tervelte ki Gongadze elrablását és meggyilkolását, bár Kucsma ezt tagadja. Az ügy tisztázatlansága fontos kérdésévé vált az ukrajnai elnökválasztási küzdelemnek.
Juscsenko közölte, hogy nem kívánja a jelenlegi hatalomhoz közeli üzleti köröket és érdekeltségeiket támadni, de a gyanús privatizációs ügyleteket, köztük a Krivij Rih-i acélmű (Krivorisztal) magánosítását mindenképpen felülvizsgáltatja. "Nem szeretem a reprivatizáció és az államosítás szavakat, de a törvénytelen privatizációs ügyeleteket, mint például a Krivorisztalét, felülvizsgáljuk" - mondta. A Krivorisztal acélmű 93 százalékos részesedését a fémipari beruházók szövetsége nevű konzorcium vette meg 800 millió amerikai dollárért. A konzorcium mögött az ország leggazdagabb vállalkozói közé sorolt Viktor Pincsuk (Leonyid Kucsma veje) és Rinat Ahmetov áll. A külföldi pályázók - köztük az 1,2 milliárd dolláros ajánlatot tett orosz Szeversztal és a nyugat-európai Arcelor acélipari óriás közös konzorciuma - diszkriminatívnak minősítették a tenderkiírást.
Betegségéről szólva Juscsenko megismételte, hogy kétségkívül gyilkossági kísérletet követtek el ellene. A politikus szeptemberben betegedett meg váratlanul: az arcát is elcsúfító bőrkiütések mellett hasi fájdalmai voltak, és a Rudolfinerhaus nevű bécsi klinikán kezelték. Juscsenko mérgezésről beszélt, de az orvosi vizsgálatok eddig nem igazolták ezt a feltételezést. Várhatóan a napokban közzéteszik azonban egy újabb vérminta - nyugat-európai laboratóriumokban történt - elemzésének eredményeit, amelyek Juscsenko szerint figyelmet érdemelnek. Elképzelhető az is, hogy az ellenzéki vezető a hét végén ismét felkeresi a bécsi klinikát orvosi vizsgálatok céljából.
Janukovicsnál is rosszul áll Kucsma
"Nagyon csalódott vagyok amiatt, hogy bíztam ezekben a gyávákban és árulókban, akikkel együtt dolgoztam. Kormányfői megbízatásom idején nemcsak az ellenzékkel harcoltam, hanem az ilyen, e szégyentelen hatalom berkein belül lévő alakok ellen is" - tette hozzá pénteken tartott sajtóértekezletén Janukovics, aki minden kétséget kizáróan korábbi pártfogójára, Kucsmára célzott. Miután a legfelsőbb bíróság érvénytelenítette a november 21-i szavazás eredményét, Janukovics választási stábjának több tagja lemondott, Kucsma pedig habozás nélkül kihátrált mögüle, hogy a parlamenten keresztülvigye az elnöki jogköröket megnyirbáló alkotmányos reformot.
Mindazonáltal Janukovics biztos abban, hogy a december 26-ra kiírt választást is megnyeri. Kijelentette, hogy nem tartja reálisnak ellenfele, Viktor Juscsenko azon várakozását, miszerint a szavazatok 60 százalékát is megszerezheti a megismétlendő második fordulóban. "Mondani valamit, aztán visszakozni, ez könnyen megy Juscsenkónak" - mondta. A politikus bejelentette azt is, hogy az alkotmánybírósághoz fordul és kéri a legfelsőbb bíróság döntésének megsemmisítését. Ezzel együtt jelezte, hogy kész televíziós vitára kiállni Juscsenkóval bárhol és bármilyen közönség előtt.