További Külföld cikkek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miatt
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
A hivatalos adatok szerint Nyugat-Ukrajna nagy részében - Kárpátalját kivéve -, így Vinnicja, Volhínia, Zsitomir, Ivano-Frankivszk, Lviv, Rivne, Ternopil megyékben, illetve a fővárosban az ellenzéki elnökjelölt vezet, míg Ukrajna déli és keleti régióiban - Harkov, Donyeck, Luhanszk megyében és a krími Szevasztopol városában - Viktor Janukovics szerzett elsöprő fölényt. A hétfő reggel 5 órakor közzétett adatok szerint Kárpátalján Viktor Janukovics vezet a szavazatok 45,67 százalékával, szorosan a nyomában Viktor Juscsenkóval.
Csalásokról érkeztek jelentések
Ellenzéki jelöltek a nap folyamán többször jelezték, hogy csalások történtek a választáson, amit több ezer külföldi szervezet munkatársa is figyelemmel kísér. Viktor Juscsenko stábja három megyéből jelentette a legtöbb visszásságot. Az Interfax jelentése szerint Lvovban (Lemberg) sokan nem kerültek fel a regisztrált szavazók listájára, és előfordult, hogy jelenleg külföldön dolgozók ukrán útlevelével próbáltak mások szavazni. Lviv megyében harmincnyolc szavazólapon vastagon szedett pont szerepelt a hatalom jelöltje, Viktor Janukovics neve mellett.
Más közlések szerint Donyeckben be nem jegyzett szavazókörzet működött, ahová behívták szavazni az ismerősöket és a járókelőket. Borisz Taraszjuk, a Viktor Juscsenko vezette Mi Ukrajnánk pártszövetség parlamenti képviselője arról tájékoztatta az újságírókat, hogy az oroszországi választókörzetekben is történtek törvénysértések.
Az ukrán elnökválasztás tétje, hogy Oroszország vagy Európa felé fordul Ukrajna Leonyid Kucsma tízéves elnöksége után, mialatt Ukrajna szegény és a világ egyik legkorruptabb országává vált. A jobboldali ellenzéki vezér és egykori minisztrelenök Viktor Juscsenko győzelmére a nyugat és a világpiac számít, amíg Kucsma elnök kiszemelt utódjának Viktor Janukovics, aki Putyin támogatását is élvezi. Bővebben >>
Az Európa Tanács szerint érdekesek az eredmények
Hanne Severinsen, az Európa Tanács parlamenti közgyűlése megfigyelő bizottságának jelentéstevője szerint korai még esetleges szankciókról beszélni a vasárnapi ukrajnai elnökválasztás lebonyolításával kapcsolatban.
A Kanal-5 ellenzéki tv-állomásnak nyilatkozva Hanne Severinsen hétfőn "érdekesnek" nevezte a szavazóhelyiségekből távozók körében végzett felmérés eredményeit. Ezen lényegében az exit poll eredmények és a központi választási bizottság által közzétett előzetes részeredmények közötti különbséget értette. Bővebben>>>
Kommandósok érkeztek az elnöki hivatalhoz
Az Interfax-Ukraina hírügynökség esti jelentése szerint a Központi Választási Bizottság udvarában egyre gyűlnek a rendfenntartó erők tagjai, már mintegy százötven, jelzés nélküli fekete egyenruhás személy tartózkodik az udvarban. Kommandósok érkeztek az elnöki hivatalhoz is a védelem megerősítésére
Vasárnap délután az ukrán belügyminisztérium határozottan cáfolta, hogy a tárca provokációkra készülne, illetve tankokkal zavarná szét az embereket. A minisztérium sajtóosztálya hangsúlyozta, hogy a hétfőre virradó éjszakára kidolgozott állítólagos "forgatókönyveknek" nincs valóságalapjuk, mint ahogy annak sem, hogy donyecki bányászokat vinnének Kijevbe az esetleges ellenzéki megmozdulások szétzavarására. Mikola Bilokony belügyminiszter előzőleg olyan kijelentést tett, hogy aki nem kíván kellemetlen helyzetbe kerülni, jobb, ha otthon ül.
Az esetleges éjszakai erőszakos cselekményekkel kapcsolatos híresztelésekkel ellentétben hajnali két óráig nyugodt volt az ukrán főváros, késő este a választási bizottság épületénél a megerősített őrségen kívül csak néhány bámészkodó és újságíró várakozott. Magyarországról is érkeztek megfigyelők
Kül- és belföldön egyaránt nagy figyelem kíséri a választást: az eseményre 4028 külföldi megfigyelőt akkreditáltak a különböző nemzetközi szervezetek és országok. A Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) 650 megfigyelővel képviselteti magát. A hazai pártok és társadalmi szervezetek mintegy 120 000 megfigyelőt akkreditáltak.
Magyarországról körülbelül negyvenen érkeztek Ukrajna több városába. Kijevben tartózkodik az Országos Választási Iroda (OVI) szakmai küldöttsége, élén Rytkó Emíliával, az OVI vezetőjével.
Este hétig szavaznak
Az első elnökválasztást a függetlenségről tartott népszavazással egyidejűleg rendezték meg 1991 decemberében. Ezen Leonyid Kravcsuk győzött már az első fordulóban az azóta autóbalesetben elhunyt Vjacseszlav Csornovillal szemben. 1994-ben, Leonyid Kucsma legyőzte Kravcsukot a második fordulóban, 1999-ben pedig, másodszori megválasztásakor Kucsma Petro Szimonenkóval, az Ukrajnai Kommunista Párt vezetőjével került szembe, és a második fordulóban sikerült legyőznie.