Ezrek gyülekeznek Kijev főterén

2007.04.03. 12:20
Zavargások rémképével fenyegetőzött Viktor Janukovics kormányfő, miután Viktor Juscsenko államfő feloszlatta a parlamentet. A kormány lopakodó államcsínyről beszél, a hadsereg az elnök szavára hallgat.

Viktor Juscsenko ukrán elnök Viktor Janukovics kormányfővel tartott kedd délutáni találkozóján kijelentette, hogy a fegyveresek erők parancsnokaként nem engedi meg, hogy az események erőszakos fordulatot vegyenek. Az ukrán belpolitikai csúcstalálkozóra azután került sor, hogy Viktor Juscsenko államfő hétfőn határozott a parlament feloszlatásáról, amit egykori elnökválasztási riválisa, Viktor Janukovics kormányfő lopakodó államcsínynek nevezett.

Juscsenko a találkozón követelte, hogy biztosítsák az előre hozott parlamenti választások kiírására vonatkozó rendelete maradéktalan végrehajtását. Emlékeztetett rá, hogy az elnöki ukázok "kötelező érvénnyel végrehajtandók az ország egész területén". Követelte, hogy biztosítsák a központi választási bizottság munkáját a május 27-re kitűzött választások előkészítésére. Juscsenko "törvénytelennek és erkölcstelennek" nevezte a választási bizottság összetételét megváltoztató hétfő esti parlamenti döntést.

Politikai válság

Viktor Juscsenko előzőleg összehívta a rendvédelmi erők, a hadsereg és a titkosszolgálatok vezetőit, és felszólította őket, ne avatkozzanak be a politikai válságba. "A mostani válság politikai jellegű. A konfliktust politikusoknak kell politikai eszközökkel megoldaniuk" - hangsúlyozta Juscsenko a tanácskozáson, amelyen a főügyészség, a belügyminisztérium, a hadsereg vezérkara és titkosszolgálatok vezetői voltak jelen.

Klikk a képre!
Klikk a képre!

Juscsenko kedden rendeletben távolította el a nemzetbiztonsági tanács tagjai közül Olekszandr Morozt, az előző napi rendeletében feloszlatott parlament elnökét. Az államfő az alkotmánybírósághoz fordult, kérve annak a kormányrendeletnek az alkotmányossági vizsgálatát, amellyel a kabinet alkotmányellenesnek minősítette a parlament feloszlatására vonatkozó elnöki rendeletet.

A hadsereg az elnökre hallgat

Sátortáborok építésébe kezdtek Kijev főterén a szembenálló politikai erők hívei, írja a BBC. Janukovics többszáz híve a helyi szokásoknak megfelelően már hétfőn sátorépítésbe kezdett a téren, kedden további ezrek érkeztek a fővárosba a főként az ország keleti, oroszlakta felén népszerű, oroszbarát kormányfő támogatására, jelentette a BBC.

De megérkeztek Juscsenko hívei is, a BBC tudósítója szerint a hangulat a Juscsenkót hatalmoba juttató narancsos forradalmat idézi.

Bár Janukovics kormányfő nem érzi kötelező erejűnek az államfő rendeletét a parlament feloszlatására – a kormánypárti képviselők kedden az elnöki rendelet ellenére folytatták a parlamenti munkát –, megnyugtatólag hat, hogy Anatolij Hrjicsenko védelmi miniszter közleményben jelezte, a hadsereg engedelmeskedik az államfő utasításainak.

Zavargások lehetnek

Ez azért lényegi, mert Janukovics máris zavargások rémképét vázolta, írja a BBC. "Még mindig van esély a legrosszabb elkerülésére. Gondolja át mégegyszer, milyen felelősség hárulhat Önre, ha elutasítja az alkotmányos párbeszédet" - figyelmeztette az államfőt.

Juscsenko az átláthatatlan parlamenti helyzetre hivatkozva oszlatta fel a parlamentet. Mint mondta, Janukovics és pártja illegális eszközökkel csábít át koalíciójához nyugatbarát politikusokat, hogy megerősítse parlamenti többségét. A sok átállás miatt a képviselők elveszítették legitimációjukat, amit csak egy új választáson szerezhetnének vissza, vélekedett az államfő.

Moszkva segít ha hívják

Oroszország kompromisszumkeresésre szólította fel az ukrán politikai erőket, és önmérsékletre intette őket az alkotmányjogi válságban, egyben jelezve készségét, hogy ukrán kívánságra hozzájáruljon a rendezéshez. Oroszország őszintén érdekelt az ukrán társadalom stabilitásában, hangsúlyozta a moszkvai külügyminisztérium keddi közleményében. Az orosz külügyi tárca önmérsékletre, állami bölcsességre és felelősségtudatra intette az ukrán politikai erőket a válságból való kiútkeresés során.

Szergej Lavrov külügyminiszter szerint "a rendezésben a döntő szó az ukrán oldalt illeti, de ha Kijev segítséget fog kérni (Moszkvától, illetve másoktól), akkor Oroszország nem habozik majd azt megadni".

Az orosz alsóház ukrán törvényhozással kapcsolatot tartó képviselőcsoportja a törvényesen választott kijevi parlament és Viktor Janukovics miniszterelnök kormánya mellett tette le a garast, elutasítva Viktor Juscsenko elnök előrehozott választásokat meghirdető rendeletét. Konsztantyin Koszacsov, a duma külügyi bizottsági elnöke viszont azt mondta, hogy Oroszországnak valamennyi ukrán politikai erővel együtt kell dolgoznia annak érdekében, hogy visszatartsák a radikális cselekményektől a legradikálisabb politikusokat.