További Külföld cikkek
- Túrázni indult az olasz Alpokba két férfi, egyiküknek már csak a holttestét találták meg
- Több száz magyar fiatalnak ad ingyenes európai vonatbérletet az EU
- Ez a hölgy most a világ legidősebb embere
- Franciaország betilthatja az X-et, ha Elon Musk továbbra is beavatkozik a politikába
- Az ukrán külügy kemény üzenetet küldött Magyarországnak, Kijev szívesen átvenné a helyét a EU-ban és a NATO-ban
Irak eközben emlékeztetett, hogy a szövetségesek az Öbölháborúban - iraki becslés szerint - 940 ezer uránmagvas lövedéket lőttek ki. Német források 860 ezer lőszerről beszélnek, ez 324 tonnányi szegényített uránt jelent. Az ország ENSZ-vizsgálatra szólított fel.
|
Kevés okunk van az aggodalomra
A Honvédelmi Minisztériumban az Index érdeklődésére közölték: bár hazánkban a koszovói háború végén állomásoztak A/10-es repülőgépek (ezek használják a uránmagvú lövedéket), gyakorlatoztatásukra nem került sor, így a szennyeződés kizárt. Kereskedelmi forgalom Boszniával és Jugoszláviával nem áll fenn, így fertőzött anyag hazánkba nagyobb mennyiségben nem kerülhetett. A Dunántúli Napló Vám- és Pénzügyőrségtől származó információi szerint az azonban elképzelhető, hogy csempészet dohány vagy más mezőgazdasági termék révén az országa jutott - nyilván kevesebb - nehézfémmel szennyezett, potenciálisan rákkeltő anyag.
Dr. Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technikai Intézetének docense szerint a szegényített urán esetében a sugárzásveszély még abban az esetben is elhanyagolható, ha valaki belélegzi a harctereken ottmaradt lőszerből felkavart, esetleg urántartalmú port. Nehézfém-mérgezéstől azonban lehet tartani, az anyag vese- és májkárosodást okozhat. Vélekedése szerint azonban a leukémia kialakulásának esélyét alig, vagy csak elhanyagolható mértékben növeli.
Továbbra is vitatják, hogy a fegyvertől betegedtek meg a katonák
A spanyol védelmi minisztérium illetékese rámutatott: a Balkánon szolgált katonák rákos megbetegedési aránya (12 eset volt) azonos a hasonló életkorú férfiak átlagával. Az orosz atomenergia-ügyi miniszter szintén kételkedését fejezte ki, hogy a szegényített urán okozhat leukémiát, és lengyel szakértő is hasonlóan vélekedtek.
A brit kormány is tudott az uránlövedék veszélyeiről
Közben a BBC bemutatott egy 1997-es brit védelmi minisztérium dokumentumot, amely az urándioxid-por szervezetbe kerülésének veszélyére figyelmeztet, mert az rákot okozhat. A védelmi tárca közleményében pontatlannak és megbízhatatlannak nevezte a jelentést. A brit ellenzék azzal vádolja a kormányt, hogy bár tudatában volt a veszélynek, mégsem tiltotta be a fegyver használatát a Balkánon.