További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
A Pentagon elismerte, hogy plutónium is lehetett a lövedékben
A svájciak szerint a fűtőanyag újrahasznosításakor keletkező gyengített urán valószínűleg szennyezett, így például plutóniumot tartalmazhatott. A Pentagon szóvivője 24-én elismerte, hogy plutónium lehetett a lövedék magjában, de mint mondta semmi nem utal arra, hogy a szegényített urániumban található, „hihetetlenül alacsony mennyiség” plutónium az elhanyagolhatónál nagyobb mértékben hatna az egészségre, illetve a környezetre.
|
Dr. Aszódi Attila, egyetemi docens, a Nukleáris Technikai Intézet Oktatóreaktor Nagylaboratórium vezetője az Indexhez eljuttatott közleményében azt írja: „a svájci laboratórium jelentése szerint a lövedékből származó mintában az urán teljes ennyiségén belül 0,0028% volt a 236-os izotóp részaránya. Ez az adat tényleg azt mutatja, hogy a lövedékekhez felhasznált szegényített urán egy része ténylegesen újrafelhasználásból származik”.
Aszódi hozzáteszi, hogy amerikai jelentések szerint az Egyesült Államokban összesen körülbelül 90 ezer tonna reprocesszált uránt dolgoztak fel, és ebben az uránban többek között 328 gramm plutónium és 18,4 kg neptúnium volt – de ebből mindössze 0,1 gramm került be a dúsítási folyamatba. Az USA Energetikai Minisztériuma szerint emiatt körülbelül 0,8%-kal nőtt a gyengítetturán-tartalmú lövedék sugárdózisa.
Ez sem indokolja a rákos megbetegedéseket
Ez a többletdózis továbbra sem indokolhatja azokat a megbetegedéseket, amelyeket az utóbbi időszakban összefüggésbe hoztak a gyengített urán katonai alkalmazásával – áll a BME jelentésében. „Továbbra is fenn kell tartanunk azt a véleményt, mely szerint a gyengített urán esetén főként a nehézfém kémiai mérgező hatásával kell számolni, nem pedig annak sugárzásával.”
Aszódi szerint az azonban elképzelhető, hogy a plutónium összegyűlhet szemcsékbe is, és nem lehet pontosan megmondani, hogy egy-egy lövedék esetében nincs-e jelentős eltérés a plutóniumtartalomban.