Karolinai taktikázás: Clinton kivonul és rágalmaz
Az előválasztások megnyerése minden látszat ellenére elsősorban stratégiai harc. Ötven államban nem lehet nyerni, nyilván már az elején érdemes beáldozni egy-két helyet, hogy máshol sikereket érhessen el az ember. Eddig csak stratégiai hibákat láttunk ebben a kampányban, ideje, hogy egy jó húzásról is beszámoljunk.
Előbb röviden a hibákról. Hillary Clinton hibázott, amikor kampánystábja tanácsa ellenére beszállt az iowai versenybe. Hibázott, mert nem nyerhetett. Nem nyerhetett, mert a győzelem természetes lett volna, a vereség pedig nagyot szólt. Az iowai vereség miatt majdnem elvesztette New Hampshire-t, ahol végül csak az utolsó napokban sikerült megfordítania az addigra már bukóra álló csatát, hogy hogyan, arra még mindig sokan keresik a választ. Pedig, ha kihagyja Iowát, senkit sem érdekelte volna, hogy egy fiatal, fekete illinois-i szenátor győzött.
Az iowai hibát Nevadában kijavította ugyan, győzelmével bebizonyította, hogy igenis tud ő nehéz terepen is küzdeni. De a nagy húzást a hétre tartogatta. Ha hinni lehet a New York Observernek, Clintonné otthagyta Dél-Karolinát, ahol a következő napokban csak férje és lánya kampányol majd, míg ő maga kedden a február 5-i szuperkedd döntő államaiban, Kaliforniában, Arizónában és Új-Mexikóban kampányol a latino voksért, szerdán pedig New Jersey és New York lehet a célállomása.
Hogy ez miért brilliáns húzás? Mert Dél-Karolinában nem vitás Obama győzelme. Annyira nem az, hogy ha Obama nem veri meg legalább tíz ponttal, az már nem is lesz győzelem. Minek izzadni. Főleg, ha elő lehet venni a republikánus taktikákat és laza mocsokkampányt lehet indítani a legfőbb rivális ellen. A CNN jelentése szerint ugyanis több dél-karolinai választót is telefonon hívtak a napokban, hogy közvélemény-kutatásnak álcázva Clintont dicsőítő és Obamát gyalázó kérdéseket tegyenek fel nekik. Ezt hívják Amerikában push-pollnak, ezzel a taktikával verte meg 2000-ben Bush John McCaint ugyanitt.
Rovataink a Facebookon