Ha kaukusz, akkor Obama?
További Fehér ház cikkek
- Ügyészek ellen emelne vádat Trump új igazságügyi miniszterjelöltje
- Soros György egykori jobbkeze lesz Donald Trump pénzügyminisztere
- Tömeges elbocsátásokat tervez Elon Musk az amerikai adminisztrációban
- Magyar származású főigazgatót nevezett ki Donald Trump
- Nem sokat teketóriázott Trump, bejelentette a legújabb miniszterjelöltjét
A nagy várakozások mellett a demokratáknál végül csak döntetlent hozó szuperkedd után szombaton máris újabb államokban harcolnak a delegáltakért a jelöltek: Washingtonban és Nebraskában kaukuszt, míg Louisiánában előválasztást rendeznek. Ezek közül Washington állam (az ország észak-nyugati csücskében, nem összekeverendő a fővárossal) számít a legnagyobb skalpnak a kaukuszon kiosztott maga 78 kötött delegáltjával. Washington érdekessége egyébként, hogy február 19-én előválasztást is rendeznek az államban, ez ugyanakkor semmit sem számít majd, mivel az összes delegáltat a szombati eredmények alapján osztják ki.
„Itt mindenki Obama-mániás, még a republikánusok is” - jellemezte a választókat az egyik helyi egyetem politológusa. Az államban valóban nagyon Obamának áll a zászló: Washington legtöbb delegáltat jelentő részein főleg felsőfokú végzettséggel és magas keresettel rendelkező demokraták élnek, ráadásul a legnagyobb városokban, köztük Seattle-ben rengeteg a fiatal szavazó - ezek a csoportok eddig rendre Obamát támogatták. A kaukusz jellege önmagában is Obama felé billenti a mérleg nyelvét, hiszen az eddigiek közül egyedül Nevadában tudott nyerni Hillary, és még ott is Barack kapott eggyel több delegáltat (igaz, Új-Mexikóban is csak néhány száz szavazat dönt majd valamelyik jelölt javára). Az illinois-i szenátor mellett szól továbbá, hogy csaknem kétszer annyi adományt gyűjtött össze az államban, mint Hillary, ráadásul sokkal több embertől kapott támogatást.
A hivatalos támogatások tekintetében nincs számottevő különbség a két jelölt között: a demokrata kormányzó Christine Gregoire Obama, az állam két demokrata szenátorasszonya viszont Clinton mellett foglalt állást az elmúlt napokban. Ahogy a kormányzó és a két szenátor példája is mutatja, Washingtonban egyébként nem ritka a nők megválasztása különböző magas rangú pozíciókra, ez esetleg jelenthet néhány plusz szavazatot Hillarynek, de ez a szempont valószínűleg nem játszik majd komoly szerepet a végeredményben.
A kellő mozgósításra sem panaszkodhat egyik jelölt sem, ugyanakkor Obama személye azért nagyobb tömegeket vonzott: az illinois-i szenátor seattle-i rendezvényén teljesen megtelt a húszezer ember befogadására alkalmas Key Arena, és így is rengetegen rekedtek az épületen kívül, miután a rendőrség biztonsági okokból nem engedett be több embert. A hírek szerint Clinton több ezres gyűlésein is annyian voltak, hogy a levegőhiányból adódó esetleges rosszullétek elkerülésére a biztonság kedvéért a szokásosnál is több mentőt hívtak a helyszínre.
A két jelölt esélyeiről a szokásos közvélemény-kutatásokból is kaphatnánk valamilyen képet, ezzel csupán az a baj, hogy mindössze egy felmérés készült az elmúlt napokban, ráadásul az is a szuperkedd előtt, ezért trendelemzésre nincs lehetőség. A SurveyUSA polljában mindenesetre az összes demokrata válaszadó között Obama 53 százalékkal vezet a 40 százalékon álló Clintonnal szemben, ugyanakkor a felmérés alapján szombaton akár ennél nagyobb különbséggel is nyerhet Obama, akinek a biztos kaukuszoló válaszadók között már 22 pontos az előnye. (A demokrata szavazóknak csak az egynegyede ígérte részvételét a delegáltak eloszlását meghatározó szombati kaukuszon, míg a teljesen értelmetlen február 19-i előválasztásra egyébként 90 százalékuk elmenne.)
Obama az előzetes várakozások szerint akár 15 ponttal is verheti Clintont Washingtonban, némileg nehezíti ugyanakkor a valós eredmény megjóslását, hogy a szuperkedd óta eltelt néhány napban Hillary láthatóan próbált erősíteni az eddig nagyrészt Obama bázisának számító - Washingtonban pedig különösen fontos választói csoportot jelentő - fiatalok körében. Ennek jegyében a korábbi first lady kampánystábja a háttérből az első sorba állította Chelsea Clintont, aki Seattle-ben is kampányolt anyja elnöksége mellett. Éppen ezért még akár szorosabb meccs is kialakulhat, bár hivatalosan Hillary csapata sem számol komolyan a győzelem vagy akár a döntetlen lehetőségével sem - a stáb szerint Clinton ötnél is több rendezvénye a napokban inkább a veszteség minimalizását célozta.
Rovataink a Facebookon