Romneyt erősítheti Huntsman kilépése
További Fehér ház cikkek
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
- Elon Musk felidegesítette a régi gárdát, most ők mondhatják meg, kik lesznek Donald Trump miniszterei
- Ügyészek ellen emelne vádat Trump új igazságügyi miniszterjelöltje
- Soros György egykori jobbkeze lesz Donald Trump pénzügyminisztere
- Tömeges elbocsátásokat tervez Elon Musk az amerikai adminisztrációban
A New Hampshire-ben harmadik Jon Huntsman nem próbálkozik tovább, hétfőn bejelentette, hogy felfüggeszti elnökjelölti kampányát és a republikánus jelöltségre egyébként is leginkább esélyes Mitt Romneyt támogatja a továbbiakban. Visszalépése korántsem meglepő, mégis kulcsfontosságú is lehet a szombaton Dél-Karolinában rendezett előválasztáshoz közeledve.
A RealClearPolitics legutóbbi összesítése alapján Romney 29,7 százalékkal vezetett Dél-Karolinában a 22 százalékra mért Newt Gingrich előtt (Ron Paul és Rick Santorum egyaránt 15 százalék környékén áll). Romney 7,7 százalékos előnyéből még akár komoly verseny is kialakulhatott volna az utolsó napokban, azonban Huntsman 5,3 százaléknyi szavazójának egy részének támogatása adott esetben döntő lehet. Márpedig Huntsman szavazói inkább hajlanak a mérsékeltebb Romney, mint Gingrich felé.
A hétgyermekes és házas Huntsman sokszor kritizálta Obamát, és Romneyt se kímélte a vitákban, de sok időt fordított elképzeléseinek ismertetésére is. „Nem hinném, hogy le kell járatni valakit azért, hogy indulhassak az elnöki posztért” – nyilatkozta korábban ebben a témában, bár Gingrich is kénytelen volt belátni, hogy ez az elnökválasztás a negatív kampányról fog szólni.
Huntsmannek sokkal nagyobb gondot jelenthetett, hogy az Obama-adminisztráció alatt 2009-ben lett nagykövet külön, hiszen hiába próbált azzal érvelni, hogy csak a hazájának tett szolgálatot, kritikusai szerint eladta magát a demokratáknak és a másik oldalt segítette. Ráadásul társadalmi kérdésekben liberálisabb a republikánus fősodornál, ami az általános választásokon még jól is jöhetett volna, az előválasztásokon viszont nem.
Huntsman New Hampshirere tett fel mindent, Iowát lényegében ki is hagyta, de 18 százaléka és harmadik helye helyett legalábbis másfélszer ennyi szavazattal másodiknak kellett volna lennie. Bár eddigi teljesítménye alapján is voltak kétségek, a visszalépés híre elég hirtelen jött. Erre utal az is, hogy a befolyásos dél-karolinai The State napilap hétfőn még támogatásáról biztosította Huntsmant a szombati előválasztás előtt. Matt David kampányfőnök már napközben bejelentette a sajtónak Huntsman döntését, amelyről állítólag dél-karolinai kampánystáb se értesült előre, így őket is meglepte a hír.
Huntsman a mostani kampányban nevezte már Romneyt „megválaszthatatlannak”, kritizálta már, amiért gyakran változtatja álláspontját, és szerinte nem elég független a washingtoni politikától, hogy igazi változást hozzon. Most mégis arra buzdítja támogatóit, hogy Romneyt segítsék a kampány hátralevő részében.
Ha Romney nem is tudná begyűjteni Huntsman összes szavazóját – ami az ellentmondások ellenére valószínűtlen, hiszen támogatóik csoportjai között sok a hasonlóság – a republikánus verseny akkor is egyszerűsödik, és a mérsékeltebb republikánusok többségének nem igazán marad más választása, mint a volt massachusetts-i kormányzó.
Rovataink a Facebookon