A Twitteren Romney veri Obamát
További Fehér ház cikkek
- Soros György egykori jobbkeze lesz Donald Trump pénzügyminisztere
- Tömeges elbocsátásokat tervez Elon Musk az amerikai adminisztrációban
- Magyar származású főigazgatót nevezett ki Donald Trump
- Nem sokat teketóriázott Trump, bejelentette a legújabb miniszterjelöltjét
- Donald Trump győzött, teljesen megúszhatja a börtönt
Miközben kedden déli államokban, Alabamában és Mississippiben, valamint Hawaii-on folytatódik a republikánus elnökjelöltállítási küzdelem, Mitt Romney Barack Obama elé került, legalábbis a Twitteren. A Washington Post összehasonlítása alapján az amerikai elnököt kevesebbszer említették meg az előző héten, mint a legesélyesebb republikánus elnökaspiránst. A médiában összességében viszont már egyértelmű Obama fölénye, Romney-t és nagy riválisát, Rick Santorumot együtt említették annyiszor, mint a demokrata elnököt.
A küzdelem az elnökjelöltségért, majd pedig az elnökségért a Twitteren, a Facebookon, a Youtube-on, és a 2012-es kampány újításaként már a Tumblr-en is folytatódik. A Twitternek és a Facebooknak már 2008-ban is fontos szerep jutott, de a Tumblr-en most először indított kampányt Obama, és kampánystábja jelezte, hogy erre helyezik majd a legnagyobb hangsúlyt. David Karp alapító szerint a Tumblr azoknak az embereknek a blogszolgáltatása, akik nem szeretnek sokat foglalatoskodni az írással, hanem inkább a közösségi részét építenék blogjuknak.
Obama már tapasztalt versenyző
Az ügyes facebookos kampánynak már 2008-ban is szerepe volt Obama megválasztásában, 2012-ben ez még inkább igaz lehet, hiszen a közösségi portálnak azóta jóval több felhasználója lett, a teljes amerikai népesség több, mint 40 százalékának van profilja. 2008-ban, az őszi elnökválasztás idején a világ legnépszerűbb fb-oldala Obamáé volt, 2,5 millió követővel.
Tavaly az Obama-követők táborából adatbázist épített a párt, akiket így gyorsan, egyszerűen és rendkívül olcsón el lehet érni a kampányban. És ráadásul a beleegyezésükkel.
Obama Facebookjának ma már több mint 25 millió követője van, Obama oldalára nem írhatnak a felhasználók. Az információk menüpontban megtudjuk, hogy mik a kedvenc könyvei (Toni Morrison: Salamon-ének, Herman Melville: Moby Dick, Shakespeare tragédiái), mit sportol (kosárlabda), milyen filmeket néz (Casablanca, Keresztapa, Arábiai Lawrence), és milyen zenét hallgat szívesen (Miles Davist, Coltranet, Dylant, Stevie Wondert, Bachot és a Fugeest).
Obama kampánystábja azt nyilatkozta, hogy idén a Facebook mellett a Tumblr-re is nagy hangsúlyt fektetnek, ahol 2011. októberében indították el az elnök blogoldalát. „Ez egy lehetőség, hogy létrehozzunk valamit, ami nemcsak a miénk, de a tiétek is" – olvasható a mikroblog-közösségnek szóló beköszönő posztban. „Tudjuk, hogy lesznek trollok is köztetek. Csak annyit kérünk, hogy gondoljatok arra, mi is – egyébként egész kedves – emberek vagyunk, és az anyukátok is azt szeretné, hogy udvariasak legyetek.” Obama Tumblr oldalának látogatottsága Katy Perryével vetekszik, átlagosan nyolcmillióan kíváncsiak Obama bejegyzéseire.
Twitteren 12 millió követője van. A Youtube-on létezik külön csatornája a Fehér Háznak, és külön az elnöknek. Utóbbinak 172 milliónak látták a feltöltéseit, miközben a Fehér Házéit csak 75 millióan. A pártoknak és a jelölteknek régóta van saját Youtube-csatornájuk, de Obama ezen a fronton is úttörő volt, amikor 2012. január végén „Ask Obama"-napot tartott a Youtube-on.
A republikánusok is rákaptak a jóra
A republikánus verseny éllovasának, Mitt Romneynak mindenki írhat a falára. Az elnök 25 milliójához képest őt másfélmillióan követik. Obamához hasonlóan ő is kipakolta, melyik a kedvenc könyve (Steinbeck: Édentől keletre, Twain: Huckleberry Finn, Hubbard: Háború a földért), vagy hogy milyen tévéműsorokat néz (Seinfeld). Ő az egyetlen jelölt, akinek a Youtube-csatornáján tematikusan vannak besorolva a videók (kampánykörút, Obama ellen, interjúk stb.), bár hozzá kell tenni, hogy egyik kategóriában sincs túl sok feltöltés.
Rick Santorum Facebook-oldalára csak ő posztolhat, nem is ér el vele sok lájkot. Követője is mindössze tizedannyi van, mint Romneynak, Santorum 175 ezre alig több, mint mondjuk Orbán Viktor 130 ezre. Elrettentő lehet, hogy a Magamról rovatban öt összefoglaló kategóriába szedi azt, hogy mit ne írjanak neki kommentben a felhasználók, milyen témákat hanyagoljanak. Youtube-feltöltéseit kétmillióan látták. Ehhez képest nem frissül gyakran a csatorna, előfordul, hogy egy hétig nem kerül fel új videó.
Az interneten is nagyon népszerű Ron Paul Facebook-bejegyzéseit átlagban csak háromezren kedvelik, pedig naponta többször is frissül az oldal. Információkat nem nagyon oszt meg magáról, csak olyan alapadatokat, mint, hogy hol született. Youtube-csatornájának még mindig 2008-as a neve, nem cserélték le, viszont naponta többször frissül. 45 millióan látták feltöltéseit.
A szuperkedden egyedül Georgiára számító Newt Gingrich Facebook-falára bárki írhat, ezt percenként meg is teszik. A többi republikánus jelölttel ellentétben rengeteg személyes információ jelenik meg az adatlapján. Twittere 1 millió rajongót tudhat magáénak. Az ngingrich nevű Youtube-csatornáján kilencmillióan látták a feltöltéseit. Még azt is megtudhatjuk róla, hogy szereti a dinoszauruszokat, ezt második helyen említi bemutatkozásában, rögtön a nemzetbiztonság előtt, a fontossági sorrendben.
Nagyobb tüzet gyújtanak?
Amíg Gingrich kihalt őshüllőkkel tölti az idejét, és a Facebookján fogadja a jókívánságokat, addig a többi jelölt gyorsan beelőzi őt. Jelenleg a retweetekben Romney veri Obamát, őket követi Santorum és Paul, majd Gingrich. A Facebookon Obama visszavág Romneynak, bár a lájkok számát nézve már Ron Paul követi az elnököt.
A Twitter-követők számában is Obama az első. Ez egyébként nyilvánvalóan köszönhető annak, hogy a hivatalban lévő elnök mindig számos nehezen behozható előnyt élvez, például több emberhez jut el, hiszen 2008 óta nagyon aktív. Ezért is fordult elő az, hogy Gingrichen kívül senki sem tudott milliós nagyságrendű követőt felmutatni a Twitterén. Obama a Youtube-ot is viszi, legalábbis a csatornák nézőszámát tekintve, őt Santorum követi.
Obama így a legtöbb Facebook- és Twitter-követőt, a legtöbb csatornamegtekintést és a legtöbb lájkot tudja magáénak. A média is legtöbbször az elnököt emlegeti, viszont Romney nagyon erősen közelít. Őszre kiderül, hogy a webkettő tényleg mobilizálja-e a választópolgárokat. A 2008-as rekordrészvétel egyébként 130 ezer szavazót jelentett 300 millió választásra jogosultból, ami még így is csak 43 százalékos részvételt jelent.
Rovataink a Facebookon