Világszerte csalódtak Obamában

2012.06.13. 12:41

Hatalmas népszerűségvesztést szenvedett el Barack Obama elnök, a megkérdezettek körében a bizalmi indexe 62 százalékről 38 százalékra esett – a kampánystratégái mégsem kezdenek őrült kapkodásba, hiszen a felmérést Kínában végezték el és nem az amerikai választók véleményét mutatja. A viszonylag távoli helyszín ellenére azonban érdemes elgondolkozni azon miért csökkent hivatali ideje alatt az Obama iránti bizalom nem csak Pekingben, hanem világszerte.

A legegyszerűbb magyarázat, hogy túl nagyok voltak a kezdeti elvárások. George W. Bush elnök nyolc éve után Obamát nem egy helyen úgy várták, mint a megváltót. A Pew Research Center adatai szerint 2009-ben az iránta való bizalom Európában átlagosan 86 százalék volt, Japánban 85 százalék, Kínában 62 százalék és még Mexikóban is mellette állt a többség 55 százalékkal.

A még a 2008-as választási kampányban Németországban tartott berlini gyűlésen Obama több tízezres tömeg előtt szónokolt, 2009-ben pedig Nobel-békedíjat is kapott, amit sokak szerint túl korán és érdemtelenül ítéltek neki oda a „nemzetközi kooperáció erősítéséért."

A következő ügyekben várta a nemzetközi közösség a legtöbbet Obamától: a klímaváltozás elleni harc, az izraeli-palesztin konflikuts rendezése, és a katonai erő alkalmazása előtti multilaterális egyeztetés erősítése volt, de az elnök a felmérés szerint nem tudott megfelelni az elvárásoknak. A megkérdezettek 61, 59, illetve 54 százaléka szerint nem tett eleget ezekben a témákban. A végeredmény az lett, hogy négy év alatt Obama tetszési mutatói Európában 6, a muzulmán országokban 9, Oroszországban 1, Kínában 24, Japánban 11, míg Mexikóban 13 százalékkal estek.

Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy amennyiben George W. Bush 2008-as népszerűségét vetjük össze az övével, még mindig Obama vezet toronymagasan az egész világban. Németországban például a lakosok 87 százaléka érez valamilyen mértékű bizalmat iránta, míg Bush elnökről ezt csak 14 százalékuk mondta.

Pozitív fejlemény, hogy Obama személyes megítélésével szemben nem igazán romlott az Egyesült Államokról kialakított kép, sőt sok helyen még javult is 2008-hoz képest. Jordániában és Pakisztánban nem annyira szeretik már Washingtont, de ezeket ellensúlyozzák a japán, francia, spanyol, vagy orosz adatok változásai.

Külön kategória még az USA kulturális és szociális befolyása. Az úgynevezett amerikai „soft power” iránti csodálat még a Közel-Keletet se kerülte el. Az üzletkötés „amerikai módja” például Libanonban, Tunéziában, Jordániában és Egyiptomban is egyaránt népszerű és a 20 ország közül 18-ban felnéznek az Egyesült Államokra annak technológiai fejlettsége miatt, nem is beszélve az amerikai filmek és zenék népszerűségéről.

Ráadásul népszerűségvesztés ide vagy oda, a franciák 92, a németek 89, a brazilok 72 és a japánok 66 százaléka újraválasztaná Obamát. Egyedül a Közel-Keleten tagadnának meg Obamától egy második ciklust, de itt valószínűleg Mitt Romney se tudna jobb eredményeket elérni.