Káoszból építettek egységet

2012.08.30. 05:07

A republikánusok se lenyelni, se kiköpni nem tudják Paulékat. Most a fiú fogalmazott meg a párt programjával ellentétes üzeneteket. A védelmi költségvetés republikánus tabuját döntögető üzenetével John McCain ment szembe. Aztán a végére képpé állt össze a zűrzavar, Paul formabontó gondolatait Condoleezza Rice és az alelnökjelölt, Paul Ryan ügyesen belefoglalta a kampány üzenetébe.

Bölcs előrelátás volt a republikánus pártvezetés részéről, hogy Rand Paulnak még az amerikai főműsoridőn kívül, közvetlenül a szerdai kezdés után adtak szót a tampai kongresszusukon. A háttérbe szorított elnökaspiráns, Ron Paul fia ugyan megtette azt a szívességet, hogy Romney támogatására buzdította híveit, de három fontos témában is a republikánus platformmal ellentétes véleményt fogalmazott meg.

Beszédében kiállt a bevándorlók mellett – két, elsőgenerációs bevándorlócsaláddal példázta a szabad vállalkozás fontosságát –, bírálta a republikánusok megszállottságát a védelmi költségvetéssel és a nemztebiztonsággal. „A republikánusoknak is be kell látniuk, hogy nem minden, a hadseregre költött dollár jól elköltött dollár” – mondta, majd azt is, hogy „nem szabad feladnunk a szabadságunkat a biztonság ígéretéért”.

Az est következő sztárszónoka, a négy évvel ezelőtti vesztes, John McCain már sokkal inkább a pártvezetés szájíze szerint beszélt. Ő pont azért bírálta Obamát, mert kivonulási menetrendet fogadott el Afganisztánban, gyengítve ezzel a hadsereg pozícióját, és mert csökkentette a védelmi költségvetést. Külpolitikai programjában kiállt az aktivista, katonai beavatkozásra is kész Egyesült Államok mellett.

A 2008-as választás másik republikánus főszereplője, Mike Huckabee is felszólalt. Az evangéliumi protestáns lelkész a Romney mormon hitével kapcsolatos republikánus ellenérzéseket kívánta eloszlatni. „Nem érdekel, hogy Mitt Romney milyen templomba viszi a gyerekeit, amíg kivezeti az országot ebből a helyzetből”. Az est sztárfellépőjét felvezető Condoleezza Rice McCainhez hasonlóan a „nem vezethetünk a háttérbe húzódva” gondolatát vitte tovább, bírálva Obama külpolitikáját. De Rand Paulhoz hasonlóan ő is megszólította a bevándorlókat is.

Az est főszónoka pedig végül keretbe foglalta az estét. Bár azt írtuk, Rand Paul felszólalása kilógott a sorból, de ő ágyazott meg már nyitómondatával Ryan fő üzenetének: Obama egészségbiztosítási programját vissza kell vonni. Ryan felvezetésként bírálta a gazdasági válság kezelését, a gazdaságösztönzésre pazarolt dollárokat, a jelzáloghitel-válságra adott rossz válaszokat, de a fő támadást az Obamacare ellen intézte.

Ez egyrészt várható, másrészt stratégialag is fontos volt. A demokraták Ryan jelölése óta az egészségügy témáját igyekeznek a középpontba állítani, reklámokban támadták Ryan tervét. Az alelnökjelölt megszüntetné jelen formájában az idősek egészségbiztosítását, a mostani állami finanszírozású rendszer helyett az infláció felett indexált voucherekkel váltaná ki, amivel a nyugdíjasok maguknak vehetnének akár privát, akár állami egészségbiztosítást.

Vannak felmérések, amik arra utalnak, hogy Ryan terveárthat a republikánus képviselőjelölteknek. De a republikánus pártvezetés szerint ezt a csatát ígyis-úgyis meg kell vívni. És Ryan fel is vette a kesztyűt. „Megvívjuk ezt a harcot és megnyerjük ezt a harcot” – mondta az egészségbiztosításról.

Beszéde végén a költségvetési egyensúlyról és az államadósságról beszélt, ami természetes attól a politikustól, aki alternatív költségvetési tervével vált ismertté, és aki ennek köszönheti alelnökjelöltségét. Üzenete egyszerű, és a magyar füleknek ismerősen csengő. Meg kell állítani az eladósodást. „Nem költhetjük el azt a pénzt, amink nincs” – mondta. Ryan a keddi vezérszónok, Chris Christie New Jersey-i kormányzó üzenetébe is belekapaszkodott. „Ki kell mondani az igazságot” – mondta, még ha az fájdalmas is. Bírálta a demokraták filozófiáját, amely szerint a polgárok gondjait az államnak kell megoldania. Ezzel szemben ő a saját terveit valósította meg a saját akaratából. „Ez az amerikai állom, és az állami gondoskodással szemben én a szabadságot választom” – mondta.

A szürkének tartott Ryan egy jó poént is megengedett. A Romney és közötte lévő generációs és filozófiai különbségeket Romney zenei ízlésével példázta. „A kampánybuszon volt alkalmam belehallgatni az ipodján a zenéibe. Elég sokat hallottam közülük szállodák liftjeiben. Hé, Mitt, lehet, hogy ez belerondít a megállapodásunkba, de az én listám az AC/DC-vel kezdődik és a Zeppelinnel ér véget” – mondta. Abban viszont egyetértenek, hogy a kapitalizmus jó. Ajánlatát azzal összegezte, hogy Obamával szemben ő és Romney nem fog elmenekülni a problémák elől. „Nem másokat fogunk vádolni, hanem vállaljuk a felelősséget. Vezetni fogunk” – mondta.

Az első két nap alapján tehát már körvonalazódik a republikánus üzenet. Óvatos szakítás a párt eddigi bevándorlási politikájával, a beavatkozáspárti külpolitika fenntartása, az adósság letörése és a költségvetés visszafogása, illetve Obama egészségbiztosítási reformjának visszavonása az üzenet, amivel nyerni próbálnak. Csütörtökön – magyar idő szerint péntek hajnalban – Mitt Romney következik, akinek az elemzők szerint már nem az üzenet ismétlése lesz a feladata. Hanem az, hogy hús-vér, esendő emberként is megmutassa magát a választóinak.